Emlakjet

Günlük Kiralık Ev

araması için 17,374 ilan bulundu
search
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Günlük Kiralık Konut Arayanlara Rehber

Günlük kiralık konut arayanlar için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Bunlara dikkat edilmesi kiralık konut arayışınızda size yardımcı olacaktır. Kiralık konut genel anlamda en çok ilan çeken ve dinamiği yüksek bir emlak arayışıdır. Bunun günlük olması da oldukça tercih edilen bir durumdur. Tatil amaçlı, kısa süreli kalınması gereken yerlerde günlük kiralık ev arayışımız olabiliyor. Turizm potansiyeli yüksek olan günlük kiralık evleri işletmeye çeviren çok sayıda girişimci vardır. Bu konaklama tarzları bütçeyi fazla zorlamaması açısından oldukça tercih ediliyor. Fakat bu bu işlem bazı hukuki zemine dayandırılarak yapılmalı ve mutlaka yasal olması gerekiyor. Bunun için seçiminizde hassas ve dikkatli olmanız şart. Zira yasal bir yol izlenmediyse hem emlakçı hem de sizin başınız ağrıyabilir.

Günlük Kiralık Konut Kiralamanın Avantajları

 • Kişiler kendilerini evinde gibi hissetmek amacıyla günlük kiralık konut tercihinde bulunuyor. Böylece hem bütçesini hem de konforunu korumuş oluyor.
 • Otelden daha ekonomik bir tatil alternatifi sunan günlük kiralık daire seçenekleri yazlık bölgelerde oldukça ilgi görüyor.
 • Ev kiralamanın bir diğer avantajı ise otel gibi kişi başı ödeme yapılmaması oluyor.
 • Ev konforu sağlayan konaklamalarınızda size her imkan sunuluyor.
 • Arıca tatillerinizi daha uygun fiyatlar olduğu için daha da uzatabilirsiniz.

Günlük Kiralık Konut Ararken Dikkat Edilecekler

 • Kiralama yapmak için emlak ofisine giden vatandaşların iş yerinin kurumsal olup olmadığına dikkat etmeli
 • Kiralamalarınızı mutlaka emlak ofisi aracılığıyla yapmanız daha güvenli olacaktır.
 • Günlük kiralık ev piyasasını iyi analiz edip, fiyat kıyaslaması yapmalısınız.
 • Evi tutmadan önce içini mutlaka gezmelisiniz.
 • Evi kiralarken kısa dönem sözleşmesi imzalamalı ve bu evraklardan birinin de sizde kalması gerektiğini unutmamalısınız.
 • Günlük kiralık konut ödemenizi mutlaka banka aracılığı ile yapıp, dekont almalısınız.
 • Kiralama sürecinin yasal prosedüre uygun olduğundan emin olmalısınız.
 • Sözleşmeyi imzalamadan önce mutlaka maddeleri okumalısınız.
 • Sözleşmeden önce fiyatı netleştirmiş olmalısınız.
 • Anlaşma sürecinde senet imzalamalısınız.
 • Evde ihtiyacınız olan her şeyin var olduğundan ve çalışıyor olduğundan emin olmalısınız.
 • Bölge seçimi yaparken lokasyonu detaylı araştırmalısınız. Örneğin günlük kiralık ev Pendik gibi lokasyonunuzu özelleştirmelisiniz. 
 • Kiralayacağınız evin çevresinde temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz mekanların olmasına özen göstermelisiniz.
 • Tatil amaçlı ise denize olan mesafesini sormalısınız.
 • Evin temizlendiğinden emin olmalısınız.
 • Günlük kiralık ev ilanını da önceden ayrıntılı incelemiş ve bilgi sahibi olarak emlak ofisine gitmeniz daha doğru karar vermenizi sağlayacaktır. 

Günlük Kiralık Konut Ararken Yasal Prosedür Nasıl İşliyor?

Günlük kiralık konut oldukça hassas davranılması gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Eğer yasalar çiğnenirse ağır para cezaları devreye giriyor. Bu yüzden emlakjet.com gibi güvenilir emlak ofisleriyle çalışan firmaları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Özellikle büyük metropol şehirlerde illegal yollarla yapılan günlük ev kiralamanın suçu kanunlar önünde oldukça büyük oluyor. Örneğin günlük kiralık ev Anadolu Yakası arayışınızda seçenekler Yeni düzenleme getirilen bu uygulamada terör, asayiş gibi suçların önüne geçmek için şu önlemler alındı;

 • Vergi kaçakçılığının önüne geçmek için yüksek cezai para işlemleri uygulanıyor.
 • Cezai uygulamada kimlik bildirimi yapılmadıysa önce uyarı sonrasında tekrarlanırsa bu evler kapatılıyor.
 • Günlük kiralık konut kiralamada mutlaka kimlik bildirimi yapılması gerekiyor.
 • Mülk sahibi kiracıya mutlaka kira kontratı yapmak zorunda.  Bir günlük de olsa mutlaka kontrat yapılmalı.
 • Kiralayan kişinin kefili olmalı ve ondan da kimlik bilgisi alınmalıdır. Nüfus cüzdanlarının önlü arkalı fotokopileri alınmalıdır.  
 • Eğer kiralayandan şüpheli bir izlenim alırsa emlak ofisinin mutlaka emniyete bildirim yapması gerekiyor.
 • Yapılan cezai para işlemleri 5 bin ile 10 bin arasında değişiyor.

Günlük Kiralık Konut Tercihinde Alternatifler

3 aylık, 9 aylık ve 12 aylık olmak üzere kiralamalar yapılmaktadır. Turistik amaçlı kullanılan konutlar sezonluk iş yapabiliyor. 2016 yılında yapılan yeni düzenlemeye göre günlük kiralık daire kiralama birçok yasal prosedüre bağlandı. Bunun için hem mülk sahibi hem emlak ofisi hem de kiralayacak kişinin oldukça dikkatli olması gerekiyor. Düzenleme öncesine baktığımızda; yatak sayısı 30’un altında olan kiralık işletmeler ruhsat almasalar da oluyordu. 2018 yılından sonraki yeni düzenleme ile ruhsatsız günlük kiralık konut kiralama tamamen yasaklanmıştır. Günümüzde işletmenizin ruhsatı yoksa direk olarak işletmeniz kapatılıyor. Örneğin günlük ev işletmelerinin yüksek olduğu günlük kiralık ev Beylikdüzü seçeneklerine baktığımızda ilanların da yüksek olduğunu görüyoruz. Eğer güvenilir bir siteden günlük kiralık düşünüyorsanız bunun size getirisi olumsuz olmayacaktır. Beylikdüzü fiyatlarına baktığımızda ise 50 TL ile 80 TL arasında değiştiğini görüyoruz.

İstanbul Günlük Kiralık Konut

İstanbul gibi mega bir şehirde oldukça fazla tercih edilen günlük kiralık daire ilçe seçeneklerine baktığımızda Avrupa Yakası’nın yüksek olduğunu görüyoruz. Bunların içinde Beylikdüzü, Mecidiyeköy, Şirinevler, Fatih gibi ilçeler geliyor. Örneğin Avrupa Yakası’nın en eski yerleşim yerlerinden olan günlük kiralık ev Fatih ilanları en çok rağbet görenler arasında yer alıyor. Fatih 433.873 kişilik nüfusuyla İstanbul’un merkezi sayılıyor ve turistik açıdan da yaz-kış kalabalık bir ilçe olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden günlük kiralık konut arayışı İstanbul’da en çok burada oluyor.

Günlük Kiralık Konut İşletmelerine Nasıl Ruhsat Alınır?

Günlük daire kiralayanların kimlik bildirimi yapmaları zorunludur demiştik. Bunun yanında birçok yaptırım da uygulanmaktadır. Bunların bildirimleri daire kiralayan kişilerin herhangi bir yasa dışı suça karışmalarını önlemektedir. Özellikle geçtiğimiz yıllarda yaşanan terör olaylarının bu tarz illegal yollardan kiralanan günlük evlerde çıkması emniyeti de harekete geçirmiştir.  Tarafların karşılıklı dikkatli olması bu yüzden çok önemlidir. Bunların yanında günlük kiralık dairelerin turizm sektöründeki payı yüksektir. Bu yüzden tercih edilen dairelerin yasal prosedürlerin uygulandığı takdirde bir sıkıntısı yoktur. Bunların vergi kaybını önlemek için birtakım düzenlemeler getirilmiştir. Günlük kiralık ev sahibinden bakanlar için bu düzenlemelere kısaca göz atacak olursak;

 • Kayıt dışı konaklamaların önüne geçmek için günlük kiralık konut işletmenize ruhsat almalısınız. Bu durum kiralayacağınız konuta olan güveni de artıracaktır.
 • Eğer müstakil bir binada oturuyorsanız bulunduğunuz yerdeki belediyeden apart, pansiyon, apart ruhsatı alabiliyorsanız.
 • Binanızdaki diğer daireler ikamet olarak kullanılıyorsa diğer maliklerden izin belgesi almanız gerekiyor. Böyle bir izni alamazsanız ruhsat da alamıyorsunuz. Bu konuda hassas davranıp mutlaka işletmenize ruhsat almalısınız.

Günlük Kiralık Konut İşletmelerinin Vergi Yükümlülüğü Nedir?

Günlük kiralık ev sürecinin devlete verilmesi gereken bir vergi maliyeti vardır. Kısa dönem kiraya verilen daireler için spotaj vergisi ödeniyor. Birden fazla dairenizi kısa vadede birçok kişiye kiraladığınızda elde edeceğiniz gelirin bir kısmını devlete ödemekle mükellefsiniz. Örneğin günlük kiralık ev Şirinevler fiyatlarına baktığımızda 50 TL’den başladığını ve 90 TL’ye kadar çıktığı görüyoruz. Burada faturalandırdığınız tutar sizin vergi tutarınızı da etkileyecektir. Özellikle turistik tesis olarak kullanılan bu tarz işletmelerin bu konuda daha titiz olması gerekiyor. Kısaca bahsetmek gerekirse bir günlük kiralık konut işletmesi olarak öncelikle belediyeye ruhsat başvurusu yapmanız gerekiyor. Daha sonra emniyete kiracılardan istediğiniz kimlik bildirimlerini göndermeniz şart. Ne kadar ödemeniz olduğunu öğrenmek için bir vergi dairesine başvurmayı unutmamalısınız. Son olarak günlük kiralık daire Mecidiyeköy fiyatlara baktığımızda ise 50 TL ile 100 TL arasında değiştiğini görüyoruz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

20 Kasım 2023

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

16 Kasım 2023

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

14 Kasım 2023

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

14 Kasım 2023

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

14 Kasım 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.