Evde Doğal Temizlik Ürünleri Kullanmanın Yolları

Hijyenin öneminin arttığı ve kimyasal ürünlerden uzak durmaya başladığımız bu günlerde, evde doğan temizlik ürünü yapma oldukça popüler. Evde pratik bir şekilde doğal ürünlerden temizlik malzemesi yapmak aslında oldukça kolay. Tüm detaylar yazımızda sizleri bekliyor...

Doğal temizlik ürünleri artık çok daha fazla kişinin tercih ettiği seçenekler arasında yer alıyor. Gittikçe daha çok kişi, marketlerde satılan temizlik ürünlerinde bulunan zararlı kimyasallardan kurtulmak istiyor. Ancak bu tip temizlik ürünlerinin organik olan versiyonları çoğu zaman daha pahalı olabiliyor. Bu nedenle temizlik ürünlerinden bazılarını evde yapmak daha mantıklı bir seçenek olarak duruyor. Örneğin, yumuşatıcı elde etmek için bir bardak su, bir çorba kaşığı karbonat, (yumuşatıcı etkisi için) bir kahve fincanı elma sirkesi, birkaç damla da güzel kokulu yağ karıştırabilirsiniz. Ancak yalnızca elma sirkesi kullanan kişiler de bulunmakta. Cam ve ayna temizleyici bir formül elde etmek için yarım litre sirke, yarım litre su ve birkaç damla arap sabunu kullanın. Bunu spreyi olan bir şişeye koyarak camlarınızı ve aynalarınızı temizleyebilirsiniz. Bulaşık deterjanı için bir yemek kaşığı karbonat, bir yemek kaşığı boraks, bir bardak zeytinyağlı sabun tozu ve bir bardak kaynar su gerekir. Bu malzemeler jel kıvamına gelene dek karıştırılmalıdır. Bulaşık makinesi deterjanı elde etmek için bir bardak boraks, iki yemek kaşığı limon tuzu, çeyrek bardak deniz tuzu, tercihe göre yarım çay bardağı limon ya da mandalina suyu karıştırılır. Ek olarak elma sirkesi eklemek de bulaşıkları parlatmaya yarar. Doğal temizlik ürünleri elde etme safhasında, diş macunu yapmak için 15-20 damla nane yağı, üç yemek kaşığı Hindistan cevizi ve üç yemek kaşığı karbonat kullanılır. Nane yağı yerine, zencefil ya da karanfil gibi farklı doğal yağlar kullanabilirsiniz. Doğal bileşenli bir yüzey temizleyici elde etmek için yarım litre sirke, yarım litre su ve beş tane portakal kullanın. Portakal kabuklarını içine attığınız sirkeyi iki hafta beklettikten sonra suyu ekleyin.

Kimyasalsız Doğal Temizlik Nasıl Olur?

Aslında markette satılan ve zararlı kimyasallara sahip olabilen pek çok temizlik ürününün doğal karşılığı var. Mesela, sirke her türlü yüzey temizliği için oldukça etkili bir maddedir. Kokusunu tercih etmeyen kişiler bunu bitkisel uçucu yağlar ile çözebilir. Sirkeye alternatif olarak arap sabunu da sıklıkla tercih edilmektedir.

Çamaşır Suyu Yerine Doğal Ne Kullanılabilir?

Diğer pek çok temizlik ürününde olduğu gibi, çamaşır suyu da doğal malzemelerle evde yapılabilen bir üründür. Bunun için alternatif ürünler aşağıdaki listede sıralanmıştır:

-Karbonat,

-Sirke,

-Boraks,

-Arap sabunu,

-Çamaşır sodası,

-Kaya tuzu.

Bu konu üzerinde daha fazla bilgi edinmek için internet üzerinde kısa bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Bu konuya benzer yazıları okumaya devam etmek için Emlakjet.com sitesi üzerindeki blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

0 Takipçi