2019 Mart Ayı Kira Artış Oranları Belli Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte Mart ayı kira artış oranları belli oldu.

Enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte Mart ayı kira artış oranları belli oldu. Gayrimenkul kira sözleşmesi yenilenen kiracılara senelik olarak zam yapılıyor. Bu zammın nasıl hesaplanması gerektiği ise Borçlar Kanunu kapsamında yer alıyor. Emlak Kulusi’nin haberine göre, kanunen meskendeki kiracıya üretici fiyat endeksi oranlarından daha yüksek oranda zam yapılamıyor. Buna karşın, geçtiğimiz sene içerisinde enflasyon oranlarında yaşanan yükselişlerin kiralara olumsuz yansıması sebebi ile Mart ayı kira artış hesaplaması üzerinde değişikliğe gidildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019-2021) geçtiğimiz Eylül ayında açıklandı. Yeni Ekonomi Paketi gereğince kira zamları artık üretici fiyat endeksi oranlarına göre hesaplanamayacak, kira artış oranına dair üst sınır tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranlarına göre belirlenecek. Yapılan değişikliklere göre Türk Borçlar Kanunu'nun Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki (TÜFE) 12 aylık ortalamalara göre değişim oranının esas alınacağına ilişkin hüküm, kira sözleşmeleriyle akdedilmiş diğer kira sözleşmelerinin yenilenmesinde uygulanacak.

2019 Mart ayı kira artış oranları ile birlikte ev sahipleri kiracısına 17.93 oranında zam yapacak

Konut ya da iş yeri kira sözleşmesi bu ay yenilenen kiracılara ne kadar zam yapılacağı belli oldu. 2019 Mart ayı kira artış oranları belli olurken, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0,16 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde yüzde 0,09 arttı. TÜFE'de (2003=100) 2019 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,16, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,23, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,67 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 17,93 artış gerçekleşti. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2019 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,09, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,55, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 29,59 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 29,97 artış gösterdi. Buna göre mal sahipleri kiracısına yüzde 17.93 oranında zam yapacak.

0 Takipçi