2020 Kira Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 31 Mart’a kadar verilmesi gereken yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerini 30 Nisan gün sonuna kadar uzattı. Peki kira gelir beyannamesi nasıl hesaplanır, nasıl verilir?

Konut ve iş yerleri üzerinden belirli miktarlarda kira geliri elde edenlerin beyanname vermesi gerekmektedir. 31 Mart olarak belirlenen, kira gelir vergisi beyannamelerinin süresi uzatıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı yıllık gelir vergisi beyanname ödeme ve verme süresinin 30 Nisan’a uzatıldığını duyurdu. Konuya ilişkin Bakanlığın Twitter hesabından açıklama yapıldı. Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre, Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “31 Mart 2020 tarihine kadar verilmesi gereken yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme süreleri 30 Nisan 2020 gün sonuna kadar uzatılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, kararın sebebiyle ilgili bir bilgiye yer verilmedi. Ancak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınının Türkiye ekonomisine etkileriyle ilgili düzenlemeler yapılacağını belirtmişti.

Kira gelir vergisi beyannamesi nasıl verilir?

2020'de kira gelir vergisi beyannamesi vermek için ikametgahın bulunduğu bölgedeki vergi dairesine gidilerek ya da gib.gov.tr internet adresine girilerek kolaylıkla beyanname verilebilir. Sistemde yer alan Hazır Beyan sekmesi sayesinde kolayca kira geliri için gerekli işlemler yapılabilir. Ayrıca bir cep telefonuna da indirilebilen uygulama ile işlemler daha hızlı bir şekilde yapılabilir. İnternet kullanamayan veya vergi dairesine gidemeyen 60 yaş üstündeki mükellefler ve okuma yazması olmayanlar ile engelli ve hastalar “444 0 189” numaralı Vergi İletişim Merkezi’nden yardım talep edilebilecek. Bu kimselere randevu sistemine göre Maliye Bakanlığı'ndan bir memur yönlendirilecek. Kira gelirleri vergilerinin ödemesi, Mart ve Temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenebilecek.

2020 kira gelir vergisi beyannamesi hesaplama

2020 kira gelir vergisi beyannamesi hesaplaması içerisinde iki farklı yöntem yer alıyor. Bu yöntemler, götürü gider yöntemi ile hesaplama ve gerçek gider yöntemi ile kira gelir vergisi hesaplama şeklinde yapılmaktadır. Kira gelir vergisi hesaplamadaki kolay yöntemdir. Bu yöntemde elde edilen toplam kira gelirinden istisna bedeli düşülür ve kalan tutar kaçıncı vergi dilimine giriyorsa ona göre vergilendirme hesaplanır.

Örnek:

2019 yılında elde edilen konut kira geliri toplam 15 bin lira olsun. Götürü gider yöntemine göre hesaplandığında öncelikle bu tutar üzerinden kiraya tabi olmayan istisna tutarı çıkarılır. 2019 yılı için istisna tutar 5 bin 400 liradır.

Şimdi;

15.000 – 5.400 = 9.600 lira. Bu tutar istisna düşüldükten sonra vergiye tabi olan tutardır. 9 bin 600 TL gelir 2019 gelir vergisi diliminde birinci vergi dilimi yani yüzde 15'lik vergi dilimine girdiğinden ödenecek kira vergisi 9.600 x %15= 1.440 TL olacaktır.

Kira gelir beyannamesinin yanı sıra son dönemde konut kredi faiz oranlarındaki düşüş ile birlikte merkezi bölgelerdeki konutlar da ön plana çıktı. Konut kredi faizlerinin düşük olduğu bu dönemden faydalanmak isteyen kişilerdenseniz Ankara Etimesgut uygun fiyatlı satılık ev ilanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

0 Takipçi