ABD ile vize krizi konut alımını etkilemiyor

ABD ile Türkiye arasındaki vize krizi, ABD’de konut satın almak isteyenleri etkilemiyor, çünkü bunun için vatandaşlık, Green Card ya da Amerikan vize yerine kimlik belgesi olarak güncel bir pasaport da yeterli. Vize başvurularının askıya alınması tedirginlik yaratsa da online işlemler ve uluslararası iş yapan emlak danışmanları desteği ile yatırım isteği sürüyor

ABD ve Türkiye arasında YPG'ye silah yardımı, Fetullah Gülen'in iadesi, ABD'de tutuklu bulunan İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf davasında eski bakan Zafer Çağlayan hakkında tutuklama kararı verilmesi ve Türkiye’de tutuklu bulunan ABD'li rahip Andrew Brunson gibi konularda başlayan gerilimin ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı M.T.'nin ajanlık suçlamasıyla tutuklanmasının ardından krize dönüşmesi, son günlerin en sıcak gündemi. Vize başvurularının Ankara- Washington hattında karşılıklı olarak askıya alma kararı da, bunun en büyük göstergesi oldu. Peki, Amerika’dan konut almayı düşünenler için, vize krizi bir sorun teşkil ediyor mu? Bu sorunun yanıtını Kaliforniya ve İstanbul ofislerinde çalışmalarını yürüten ve dünyaca ünlü Sotheby’s International Realty ile çalışan Uluslararası Emlak Uzmanı Almila Gözen yanıtladı.

Türkler ABD’den ev almayı neden tercih ediyor?

ABD’nin uzun süredir Türk gayrimenkul yatırımcısının gözde ülkeleri arasında yer aldığını hatırlatan Gözen, ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize krizi sonrası ABD’deki Türk yatırımlarının bu durumdan nasıl etkilendiğine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Gözen’e göre ABD’de gayrimenkul yatırımı yapanlar her durumda kârlı çıkıyor. ABD’de konut satın almak için vatandaşlık, Green Card ya da Amerikan vizesi sahibi olmanın gerekmediğini, kimlik belgesi olarak güncel bir pasaportun yeterli olduğunu vurgulayan Gözen, “Türkler daha çok ABD’de dolar bazında kira getirisi elde etmek, yazlık ev olarak kullanmak, ABD’de öğrenim gören çocuklarının olması, çalışmak ya da iş kurmak amacıyla uzun süreli veya sürekli oturacakları bir konuta ihtiyaç duymaları gibi nedenlerle bu ülkede yatırım yapmayı tercih ediyorlar. ABD ile vize krizi ise Türk yatırımcılarının ilgisinde azalmaya neden olmadı. Bu uygulama Türk yatırımcılarda tedirginlik yaratsa da ABD halen yatırımcıların en çok ilgilendiği bölgelerin başında geliyor. Uygulama şu an için geçerli vizesi olanları etkilemiyor” dedi.

Aldığı konutu kiraya veren krizi fırsata çeviriyor

ABD’de konut satın almak için ABD’ye seyahat zorunluluğunun olmaması, gelişmiş teknolojilerden faydalanarak oradaki konutların internet üzerinden görülebilmesi ve uluslararası düzeyde hizmet veren emlak şirketlerinin yardımlarının Türk yatırımcılar için uygun bir ortam sağladığını belirten Gözen, “Aldığı konutu tamamen yazlık amacıyla kullanmak isteyen ve şu an geçerli bir vizesi olmayan yatırımcılar ise bu konutları kiraya vererek krizi fırsata çevirebiliyorlar. Aynı zamanda daha önceden ABD’de yatırım yapmış olan Türkler dolar kurunun son durumu ile stabil bir ülkede yapmış oldukları ve dolar bazında gelir getiren yatırımın doğru bir seçim olduğunu görüyorlar” dedi.

ABD’ye gitmeden nasıl orada yatırım yapabilirsiniz?

Uluslararası Emlak Uzmanı Almila Gözen, “ABD’ye gitmeden de gayrimenkul yatırımı yapabilirsiniz. Müşterilerimize geniş bir portföye sahip olduğumuz Kaliforniya bölgesinden ihtiyaçlarına en uygun evi seçmeleri konusunda danışmanlık yapıyoruz. Gerekli tüm evrakları elektronik ortamda iletebiliyor, kredi başvurusu gibi ıslak imza gerektiren dokümanları da gönderebiliyoruz. Farklı alanlarda çözüm ortaklarını içeren geniş bir network ile çalışıyor olmamız sayesinde ABD’de yatırım yapmak isteyenlere sadece emlak danışmanlığı değil yaşam danışmanlığı hizmeti de sunuyoruz” diye konuştu.

Emlakjet Haber

0 Takipçi