Bakan Kurum: İmar Barışı Süresi Uzayabilir

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Trabzon Valiliğine ziyareti sırasında imar barışı ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Kurum, ‘’İmar barışı uygulamasına 9 milyon 500 bin kişi başvuru yaptı’’ dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Trabzon Valiliğini ziyaret etti. Ziyareti esnasında imar barışı ile ilgili olarak açıklamalarda da bulunan Bakan Kurum’u, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Adnan Günnar ve Salih Cora ile Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve ilçe belediye başkanları karşıladı. Anadolu Ajansı’nın haberine göre ziyareti esnasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, ‘’Bugüne kadar imar barışına 9 milyon 500 bin vatandaşımız başvuruda bulundu’’ dedi. Sürecin 31 Aralık tarihinde tamamlanacağını da dile getiren Bakan Kurum, ‘’ 9 milyon 500 bin vatandaşımız toplamda 14 milyar liralık bir imar bedeli ödedi. Sürecin uzatılmasına ilişkin vatandaşlarımızdan ciddi talep var. İmar barışı süresi hakkındaki uzatma taleplerini 31 Aralık'ta değerlendireceğiz. Ancak 31 Aralık'a kadar vatandaşımızın ödemelerinin yapılabilmesi adına tüm kamu bankaları açık olacak ve imar barışı sürecinden vatandaşımız hafta sonu da faydalanabilecek. Diğer özel bankalarımızla da görüşmeleri sürdürüyoruz, bunun hem bakanlığımız internet sitesinde hem de bankalarımızın sitelerinde duyuruları olacaktır’’ şeklinde konuştu.

İmar Barışı Uygulaması Mecliste Görüşülecek

Geçtiğimiz günlerde TBMM ve Bütçe Komisyonu’nda torba teklifi esnasında Aralık itibariyle sona erecek imar barışı başvurularında yeni uzatma gündeme gelmişti. Torba teklif içerisinde yer alan Öngörünüm bölgelerinin imar barışına dahil olması kararı onanırken, 31 Aralık tarihinde yapılacak görüşmeler ile birlikte imar barışı uygulaması süresinin uzatılması bekleniyor.

0 Takipçi