Corona Virüs İçin Evde Hangi Önlemleri Almalıyız?

Sağlık Bakanlığı’nın sosyal medya hesaplarından yayımlanan Yeni corona virüs evde izleme kurallarında 14 gün içerisinde yeni corona virüs hastalığı görülen ülkelerden birinden geldiyseniz, ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirti ve bulgularınız olmasa bile 14 gün süresince evden çıkmamalısınız, uyarısı yapıldı.

Ülkemizde dün açıklanan resmi veriler ile birlikte toplam 47 adet Corona virüsü vakası tespit edildi. Ülkemizde Corona virüsü vakalarının artmaması için Sağlık Bakanlığı'ndan yeni tip Corona virüsü covid-19 hastalığına karşı 14 gün kuralı için evde dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin bilgilendirmede bulundu. Özellikle evden çıkmamak gerektiğinin altını çizen yetkililer mutlaka maske takılması ve mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarının kullanılmaması çağrısında bulundu.

14 gün kuralını uygularken nelere dikkat etmeliyiz?

· Özellikle el hijyenine dikkat edilmeli, eller iyice temizlenmeden ağza, buruna ya da göze temas edilmemelidir. Eller, düzenlik aralıklarla su ve sabunla en az 20 saniye sürecek şekilde yıkanmalıdır. Su ve sabuna erişim olmadığı hallerde el antiseptiği gibi temizleyicilerle sıklıkla temizlenmelidir.

· Kapı kolları ve masa yüzeyleri gibi sık temas edilen alanların hijyenine ayrıca dikkat edilmelidir.

· Kağıt mendiller, yalnızca bir kez kullanılmalıdır.

· Hapşırırken veya öksürürken ağız ve burun mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı ile kapatılmalıdır.

· Mümkün olduğunca kapalı ve kalabalık alanlardan kaçınılmalı ve yaşanan kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır.

· Ziyaretçi kabul etmeyin. Mümkünse ayrı bir odada kalın. Odanızı sık sık havalandırın. Evin ortak alanlarında mutlaka tıbbi maske takın. Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın. Ayrı tuvalet ve banyo yok ise bu alanlarda mutlaka maske takın, bu alanları her kullanım sonrası temizleyin.

· Ellerinizi su ve normal sabunla yıkayın veya alkollü el antiseptiği ile ovalayın. Tabak, bardak, havlu gibi eşyalarınızı ayırın, ortak kullanmayın.

· Kıyafetlerinizi 60-90 derecelerinde normal deterjan ile yıkayın.

· Bol sıvı tüketin.

· Bağışıklık sitemini güçlendirmek için sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edilmeli, çiğ ya da iyi pişirilmemiş hayvansal gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır.

· Son 14 gün içinde enfeksiyonun görüldüğü ülkelerden birinden gelindiyse, öksürük, ateş, nefes alma zorluğu gibi Corona virüsü belirtileri varsa cerrahi maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

‘Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısına dikkat edilmeli’

Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı gelişmesi durumunda hemen tıbbi maske takılması gerektiği belirtilen paylaşımda, en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasının önemine işaret edildi. Yeni Corona virüs hastalığı hakkında ayrıntılı bilgi için Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün internet sitesi "hsgm.saglik.gov.tr" ve bakanlığın sosyal medya hesaplarının takip edilmesi istenildi.

Corona virüsü nasıl bulaşır?

Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir.

Şu anda devlet tarafından zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamak öneriliyor. Bu süreçten emlak piyasası da oldukça etkilendi. Bu süreçte bazı bankalar konut kredi faizlerinde indirime gitti. Corona virüsünün konut kredi faizlerine etkisi hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

0 Takipçi