Ekonomik güven endeksi 10 yılın en büyük düşüşünde

TÜİK verilerine göre ekonomik güven endeksi Eylül’de yüzde 15.4 ile son 10 yılın en büyük düşüşünü gerçekleştirerek, Mart 2009’dan beri en düşük olan 71 düzeyine indi. TÜİK açıklamasında, "Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı" denildi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, "ekonomik büyümeye ilişkin olarak diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığından öncü bir gösterge" olan ekonomik güven endeksi, Eylül’de yüzde 15.4 ile son 10 yılın en büyük düşüşünü gerçekleştirerek, Mart 2009’dan beri en düşük olan 71 düzeyine indi. Endeks Ağustos’ta ise 83.9 değerine gerilemişti. Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

TÜİK açıklamasında, "Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı" denildi. TÜİK verilerine göre; Eylül ayında tüketici güven endeksi 59.3 değerine, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi 90.4 değerine, hizmet sektörü güven endeksi 79.4 değerine, perakende ticaret sektörü güven endeksi 88.5 değerine ve inşaat sektörü güven endeksi ise 57.3 değerine geriledi.


Ekonomik güven endeksi 10 yılın en büyük düşüşünde

Emlak sektöründe gündemi takip edebileceğiniz, hayalinizdeki evi tek adımda bulabileceğiniz yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet uygulamasını indirin .

0 Takipçi