Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yeni Dönem Başlıyor

Emlak sektörüne yönelik düzenleme uyarınca 1 Eylül'den itibaren yetki belgesi olmayan işletmeler ruhsat alamayacak ve bu kişiler emlak danışmanlığı yapamayacak.

5 Haziran 2018'de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile emlak sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin taşıması gereken şartlar belirlenmiş ve yetki belgesi şartı getirilmişti. Emlak işletmelerinin taşınmaz ticaretiyle iştigal edebilmesi için yetki belgesi alması hükmü getirilmiş ve söz konusu uygulamanın hayata geçmesi için belirlenen tarih son olarak 31 Ağustos 2020'ye kadar uzatılmıştı. Bu kapsamda uygulamanın hayata geçmesi için 2 gün kaldı. Buna göre, 1 Eylül'den itibaren, işletmenin yetki belgesine sahip olup olmadığı iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yetkili idareler tarafından kontrol edilecek. Yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat verilmeyecek. Yetki belgesi için gereken belgelerle birlikte internet üzerinden Ticaret Bakanlığı'na başvuran ve kriterleri karşılayan işletmeler, belgeleri aldı. Geçerlilik süresi 5 yıl olan yetki belgesinin, işletmenin herkes tarafından kolaylıkla görülebilen bir yerine asılması gerekiyor.

‘’3 bin emlak danışmanını belgelendirdik’’

Mesleki Yeterlilik Belgesi ile ilgili olarak konuşan Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, ‘’ Emlakjet olarak sektöre yenilik katarak sektörü daha ileriye taşımak öncelikli hedefimiz. Gayrimenkul danışmanlığının profesyonel bir meslek olma yolundaki ilerleyişinden çok memnunuz. Çünkü günümüzde konut satın almak isteyen kişiler profesyonel kişilerle çalışmak istiyor. 5 Haziran 2018 tarihiyle başlayan ve emlak sektörü için zorunluluk haline gelen Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne (MYK), 31 Ağustos 2020 tarihine kadar sahip olmayan emlakçılar, bu belge olmadan emlak sektöründe çalışamayacak. Emlakjet olarak bu güne kadar 3 bin emlak danışmanına Mesleki Yeterlilik Belgesi alması konusunda destek olduk, olmaya da devam edeceğiz’’ dedi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi sektöre değer katacak

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, yaptığı açıklamada, Ticaret Bakanlığı'nın Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (TTBS) üzerinden yapılan başvurular neticesinde Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi'nin alındığını söyledi. Kayıt dışı emlakçılık yapanların önlenmesi sayesinde vergi gelirlerinin de artacağını dile getiren Aşa, şu bilgileri verdi: "Ancak daha da önemlisi bugüne kadar sürekli gündemde olan sözde emlakçıların tüketicileri mağdur etmesinin önüne geçilecek. Fakat burada önemli olan vatandaşlarımızın dikkatli olması. Tüketicilerimiz mutlaka yetki belgeli emlakçılarla çalışmalı” açıklamasında bulundu.

"Uygulamanın amacına ulaşması için etkin denetim şart" 

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, düzenlemenin oldukça önemli olduğunu ve bu nedenle de aktif denetimin şart olduğunu söyleyerek, "Tüketici ilanlara dikkat etmeli, ofisi olan emlakçılarla çalışmalı. Özellikle kiralamayı veya satın almayı düşündükleri gayrimenkulün bulunduğu bölgedeki emlakçılar tercih edilmeli" şeklinde konuştu.

‘’Güven sağlamaya yardımcı olacak’’

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan yönetmelikteki eksikliklerin yeniden çözüme kavuşturulduğunu belirterek, “Yönetmelikte yapılan yeni düzenlemelerin sektör temsilcileri tarafından yakından takip edildiği ve eksikliklere ilişkin bolca temasta kalındığı süreçte; revize edilen gayrimenkul yönetmeliği başarılı bir şekilde taslağa döküldü. Yönetmelikte yapılan değişikliklerin en kısa sürede, herhangi bir süre uzatımına tabi tutulmadan yayımlanması bekleniyor. Yeniden bir süre uzatımına gidilmezse 31 Ağustos 2020 tarihine kadar emlakçıların yetki belgesi alması gerekmektedir. Bu düzenleme ile sadece yetki belgesi olanlar emlakçılıkta ‘güven’ sağlamaya yardımcı olacak” dedi.

0 Takipçi