Emlak Vergisi Ödemelerinde Online Ödeme Kolaylığı

Türkiye sınırları içerisinde ev ve iş yerleri bulunan kişiler için emlak vergisi ödemeleri başladı. Mükellefler için emlak vergisi ödemelerinde 'online' kolaylığı getirildi.

Milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren emlak vergisinin 2020 yılına ait birinci taksit ödemeleri başladı. Arsa, bina, arazi gibi taşınmazlardan yıllık olarak tahsil edilen emlak vergisi gayrimenkulünü elden çıkarmayanlar ile geçtiğimiz yıl gayrimenkul alanlar bu yıl ödeyecek. 2020 yılı 1. taksit ödemeleri Mayıs ayı itibariyle başladı. 31 Mayıs Pazar günü sona erecek takvimde mükelleflerin herhangi mağduriyet yaşamaması için ödemelerini son güne bırakmaması gerekiyor. Bu tarihleri geçiren vergi mükellefleri için ise cezai işlem uygulanacak. Vergi dönemini geçiren mükellefler için her ay için yüzde 2 oranında gecikme zammı verilecek. Geliri olmadığını beyan eden kişiler, sadece sosyal güvenlik kurumlarından aylık alanlar, gaziler, engelliler, şehit dul ve yetimlerin brüt 200 metrekareyi aşmamak şartıyla sahip oldukları evler için emlak vergisi ödemesinden muaf olacak.

Kimler emlak vergisi ödeyecek?

Bina vergisini, binanın maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa binaya malik gibi tasarruf edenler ödeyecek. Bir binaya paylı mülkiyet durumunda malik olanlar, hisseleri oranında mükellefler sayılıyor. Elbirliği mülkiyette malikler vergiden müteselsilen sorumlu tutuluyor.

Kimler emlak vergisinden muaf?

- Hiçbir gelir olmayan,

- Sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler,

- Gaziler,

- Engelliler,

- Şehitler,

- Dul ve yetimler ve

- İşsizler emlak vergisi muaf kategorisinde yer alıyor.

Emlak vergisi nasıl hesaplanır?

Kişiler emlak vergisi nasıl hesaplanır sorusunun yanıtı için internette detaylı araştırmalar yapıyor. 4 yılda bir takdir komisyonları tarafından emlak değerleri tekrardan belirleniyor. Son olarak 2017 yılında tespit edilen değerler, 2021 yılına kadar geçerli oluyor. Ara yıllarda tespit edilen rakama yeniden değerleme oranı ekleniyor. Yeniden değerleme oranı bu yıl için yüzde 22.58 olarak belirlendi. Buna göre, Emlak Vergisi değeri yeniden değerleme oranının yarısı olan (yüzde 23.73/2) yüzde 11.29 artırılarak hesaplama yapılacak. Emlak vergisi ödemeleri artık internet üzerinden yapılabiliyor. E-devlet sistemi üzerinden giriş yaparak emlak vergisi ödeme işleminizi tamamlayabilirsiniz. Emlak vergisi ödemesini e-Devlet üzerinden girebilirsiniz.

0 Takipçi