Emlak Vergisi Ödemelerinin İlk Taksit Ödemeleri Bu Ay İçerisinde Yapılacak

Emlak vergisi ödemelerinin Mayıs ve Kasım aylarında iki taksit halinde ödenmesi gerekiyor. Dolayısıyla bu ay emlak vergilerinin ilk taksitinin ödemelerinin yapılması gerekiyor.

Emlak vergisi ödemelerinin ilk taksit ödemeleri bu ay başladı. Kocaeli gazetesi yazarı Fikret Gökmen, bugünkü yazısında emlak vergisini kalem aldı. Yazısında; Emlak vergileri belediye gelirleri içinde önemli bir gelir unsurudur. Mayıs ve Kasım aylarında iki taksit halinde ödenmesi gerekir. Dolayısıyla bu ay emlak vergilerinin ilk taksitinin ödenmesi gereken aydır. Öteden beri üzerine arsa, arazi, bina gibi taşınmaz kaydı bulunanlar herhangi bir beyanda bulunmazlar. Yeni emlak elde edenler belediyeye beyanda bulunur. Dört yılda bir takdir komisyonlarını marifeti ile semtler itibarıyla Emlakların değerleri belirlenir. Sonraki yıllarda vergi usul kanunu uyarınca her yıl için tespit edilen yeniden değerleme katsayısının yarısı oranında artırımlar yapılarak verginin matrahı tespite edilir. Bu matrah üzerinden; Arsalarda yüzde 3, İşyerlerinde yüzde 2, Konut ve arazilerde yüzde 1 oranında emlak vergisi tahakkuk ettirilir. Ancak araziler için özel bir hüküm bulunmaktadır. Belediye mücavir alan sınırları içinde bulunan arazilerin 10 bin TL’si vergiden istisnadır.

Emlak Vergisi Ödemesinden Kimler Muaftır?

Emlak vergisi ödemesi muaf olmak için şartlar aşağıdaki gibidir.

· Konutun brüt alanı 200 metrekareyi geçmeyen tek konut,

· Hiçbir geliri olmayan ev hanımı işsizler,

· Emekliler,

· Gaziler,

· Şehitlerin dul ve yetimleri

Emlak vergisi ödemezler. En önemli şart tek konut olmasıdır. Birden fazla konut olması durumunda bu muafiyetten yararlanılmaz. Farkında olmadan muafiyet hakkı olduğu halde vergi ödenmiş ise, zaman aşımı süresinde (5 yıl) bir dilekçe ile ödedikleri vergileri iade isteme hakkına sahiptir.

0 Takipçi