Emlakjet CEO'su Tolga İdikat Sosyal Konut Projesini Değerlendirdi

Projenin açıklanması ardından Tolga İdikat Bloomberg HT televizyon kanalına konuk olarak projenin emlak sektörüne nasıl bir yansıması olacağı konusunda değerlendirmelerde bulundu. Haberin detayları için tıklayınız....

Emlakjet CEO’su Tolga İdikat: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 13 Eylül’de yapılan açıklama ile 2 yıl sonra teslim edilmeye başlamak üzere 500 bin sosyal konutun ve 50 bin işyerinin üretileceğini duyuruldu. Bir süredir yüksek fiyat artışları ve arz talep dengesizliği ile kriz ortamının sürdüğü gayrimenkul piyasası için uygun fiyatlı ve nitelikli konut üretimi büyük önem taşıyor. Daha önceki yayınlarımızda devlet eliyle ucuz konut üretiminin artması yönünde beklentimizi paylaşmıştık. ‘İlk Evim’ ve ‘İlk İş Yerim’ projelerinin hem konut sahibi olmak isteyen hem de ilk iş yeri yatırımını yapmak isteyen vatandaşlarımız için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

2017 yılına kadar Türkiye’de yılda ortalama 1.3 milyon konut üretilirken, bu sayı son üç senede ortalamada 550 bin adete düştü. Şu an Türkiye’de ihtiyaç olunan yıllık ortalama konut sayısı 800 bin adet. Dolayısıyla bugün verilen haber sektör açısından sevindirici olmakla beraber farklı segmentler için ek aksiyonlara da ihtiyaç var. İlk etapta 7 büyükşehri kapsayan proje için diğer şehirlerin de eklenerek çoğalması toplam konut ihtiyacının karşılanması açısından önemli bir ivme yaratacaktır.

Emlakjet CEO'su Tolga İdikat Sosyal Konut Projesini Değerlendirdi

Orta ve orta üst gelirlilerin konut ihtiyacının karşılanması adına atılacak adımların devamı olarak inşaat firmalarının finansal teşviklerle desteklenmesi ve yabancı talebinin yapısal ve kontrollü bir şekilde ele alınması kritik konular arasında. Uzun vadeli çözüm için enflasyonla mücadele programının başarıya ulaşması, kur ve maliyetler üzerindeki baskının azalması, ayrıca şehir planlamasının iyi yapılarak nüfus yoğunluğunun daha stratejik ve planlı yönetilmesi gayrimenkul piyasasında dengenin oluşması için gerekli etmenler.”

Maliyet arttığı sürece, düşüş beklemek gerçekçi olmaz

Emlakjet CEO’su Tolga İdikat Bloomberg HT’ye yaptığı değerlendirmesinde “İnşaat maliyetlerini TÜİK yeni açıkladı. Temmuz verilerine göre inşaat maliyetlerinde yüzde 115’e yakın bir artış var. İşçilik yüzde 84 artarken, hammadde malzemelerinde yüzde 126’lık bir artış söz konusu. Bu maliyetler arttığı sürece toplu inşaat sektöründe, konut fiyatlarında bir düşüş beklemek çok gerçekçi olmaz.

Kalıcı bir düşüş için bu enflasyonist ortamın biraz daha azalması, hammadde üretiminin, arz talep dengesinin oturması faydalı olacaktır. Öte yandan bu proje tabii ki arz talebinde ciddi bir artış sağladığı için mutlaka bu konuya yardımcı olacaktır.” dedi.

0 Takipçi