Erken rezervasyon erken başladı!

Yazlık fiyatlarındaki rekor artışlardan dili yanan tüketici, gelecek yaz için şimdiden arayışa başladı. En çok kiralık yazlık Çeşme'de, satılık ise Ayvalık'ta aranıyor. Lüks oteller de şimdiden rezervasyon alıyor.

Akşam Gazetesi 'nden Şenay Büyükköşdere'nin haberine göre 2020-21 yıllarında pandeminin de etkisiyle yazlık ev-villa kiralamalarında rekor artışların yaşanması, tüketiciyi gelecek yazın planları konusunda erken davranmaya itti. Tatil beldelerinde sezonluk kiralanan ev ve villalar şimdiden 2022 yazı için kotalarını doldurmaya başladı. Yazlık bölgelerdeki emlakçılar ise gelecek yaza yüksek bir fiyat artışıyla karşı karşıya kalmamak için bu kez tüketicilerin erken davranıp, henüz sezon tam kapanmadan bir sonraki yaz için anlaşmalarını yapma yoluna gittiğini anlatıyor.

HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Tüketicinin 'gelecek yaz paniği'nin emlak aramalarına da yansıdığını söyleyen Emlakjet CEO'su Tolga İdikat, "Önceki yıllardaki trende baktığımızda yazlık bölgelerimizde okulların eylül ayında açılmasıyla beraber sezon biter ve bu bölgelere ait arama rakamları düşerdi. Bu yaz pandeminin devam ettiği, halkın daha hazırlıksız yakalandığı bir dönem oldu. Artık insanların durumu kabullendiğini ve önden aksiyon alarak daha güzel evleri daha makul fiyatlara kiralayabilmek için şimdiden hazırlıklara başladıklarını söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

%15'İ DOLDU BİLE

Yazlıklardaki hareket lüks oteller ve bu otellerin bünyesinde uzun dönem kiralama yapılan villa ve rezidanslara da yansımış durumda. Bodrum'un Gündoğan beldesinde bulunan Mivara Luxury Resort & Spa Otel'in genel müdürü Mete Üsküdarlı, henüz sezonu kapatmadan, gelecek yaz için yüzde 15 doluluk yakaladıklarını belirterek, "Pandemi sektörü zorladı ama en kötü dönemi geride bıraktık. Şimdi gelecek yaz için önümüzü görebiliyoruz. Bodrum'daki lüks tesislerin çoğu gelecek yaz için rezervasyon almaya başladı" dedi. Fiyat avantajı için henüz sezon kapanmadan ev kiralamalarının da başladığına dikkat çeken Üsküdarlı, otel bünyesinde günlük 7 bin euro bedelle kiraya verdiğimiz denize sıfır lüks villalarımız da şimdiden bütün yazı kapatmak üzere" dedi.

LOFT'TA YER KALMADI

AKFEN Holding'in Bodrum'da Cennet Koyu'na komşu hayata geçirdiği lüks turizm tesisi Bodrum Loft da 2022 yazını rezervasyona kapatan oteller arasında yer alıyor. Otel yetkilileri, gelecek sezon için rezervasyonların kapandığını belirterek, "2022 yazı şimdiden doldu. Hemen hemen tüm misafirlerimiz kalış sürelerini gelecek sene yaz mevsimi için de uzattılar" diyor.

ÇEŞME'DE KİRALIK AYVALIK'TA SATILIK

Tolga İdikat , şöyle devam etti: "Aramalarda gelecek yaz için konut arayışlarının şimdiden başladığını görebiliyoruz. Eylülde Çeşme'deki kiralık yazlık aramalarına baktığımızda geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 170, Datça için yüzde 168, Marmaris için yüzde 122, Kuşadası için yüzde 75 ve Ayvalık için de yüzde 63 artış var. Satılık yazlık aramalarına ise en çok artış yüzde 65 ile Ayvalık'ta. Onu yüzde 59 ile Datça izliyor. Sezon bitmesine rağmen en popüler yazlık ilçelerindeki aramalardaki bu ekstrem artış da kullanıcılarımızın şimdiden yeni sezon için hazırlıklara başladığını gösteriyor."

0 Takipçi