Etiler'e komşu Karanfilköy'de dönüşüm başlıyor

İstanbul'un lüks semti Etiler'in bitişiğinde bulunan Karanfilköy, kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nden oybirliğiyle geçen karara göre, Etiler ve Akat mahallelerinin kuzeyinde, TEM Otoyolu'nun kenarında yer alan Karanfilköy, 200 bin metrekare büyüklüğünde ve İBB'nin mülkiyetinde bulunuyor. Üzerinde 628 bina, 623 konut birimi, 81 işyeri bulunan arazi üzerinde bir cami, sağlık ocağı ve Beşiktaş Belediyesi'ne ait bir de garaj var

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İBB'nin Beşiktaş Karanfilköy ile ilgili olarak hazırladığı kentsel dönüşüm planını dün görüştü. Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü tarafından hazırlanan rapor, meclis gündemine sunuldu. Habertürk Gazetesi'nde yer alan habere göre, İBB Meclisi raporla ilgili yapılan oylamada, AK Parti ve CHP gruplarının anlaşması sonucu Karanfilköy'ün kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesiyle ilgili kararı oy birliğiyle kabul etti.

Etiler ve Akat mahallelerinin kuzeyinde, TEM Otoyolu'nun kenarında yer alan Karanfilköy, yaklaşık 200 bin metrekare büyüklüğünde ve İBB'nin mülkiyetinde bulunuyor. Arazi üzerinde 628 bina, 623 konut birimi, 81 işyeri bulunuyor. Ayrıca arazi üzerinde bir cami, sağlık ocağı ve Beşiktaş Belediyesi'ne ait bir de garaj da yer alıyor.

Bölgede işgaller 1940'lı yıllarda başladı

İBB Meclisi'ne sunulan raporda şu ifadeler yer aldı: "Karanfilköy Mevkiinde bulunan alanın zemin yönünden yerleşime uygun olması, alan için afet riskini ortadan kaldırmamaktadır. 1940'lı yıllarda İstanbul'a başlayan yoğun göç sonucunda işgalli yapılaşma başlamıştır. Alanda bulunan yapıların 1999 depreminden önce inşa edilmiş ve yürürlükte bulunan yapı denetimi yönetmelik şartlarını sağlamamaktadır. Yapıların malzeme ve yapım kalitesi açısından iyi durumda olmadığı görülmektedir."


Etiler'e komşu Karanfilköy'de dönüşüm başlıyor

Emlak sektöründe gündemi takip edebileceğiniz, hayalinizdeki evi tek adımda bulabileceğiniz yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet uygulamasını indirin .


0 Takipçi