Gayrimenkul Alım Satımında Yeni Dönem Başlıyor

Türkiye genelindeki tapu senedi sayısı 200 milyonu aştı. Yeni kararla "tapu senedi, ipotek belgesi, taşınmazın tapu kaydı ve hisseli taşınmaz tapu kaydı" belgeleri e-devlet üzerinden alınırken, alım-satımda da yeni döneme geçiliyor.

Türkiye'de bulunan bütün tapu senetlerinin Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'ne ( TAKBİS) kayıt çalışmalarının 2021'de tamamlanmasıyla beraber alım ve satım işlemlerinde kâğıt tapular kalkıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum projenin tamamlanıp hayata geçirilmesiyle ıslak imzalı belgelerin fiziki arşivden çıkarılmasına gerek kalmayacağını açıkladı.

Tapu sayısında ciddi artış var

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre; son iki yılda kat irtifakı, kat mülkiyeti geçişleri ve özellikle de intikal gibi işlemler için tapu senetlerinin sayısı arttı. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 500 bin intikal işlemi yapılırken, taşınmaz satış işlemleri "web tapu, tapu takas, kredi kartı ile tapu harcı ve döner sermaye ödemeleri" farklı il ve ilçelerde yapılan işlemler TAKBİS sistemi ile tapu dairelerinde yapılabiliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, tapu müdürlüklerine ait arşivlerin elektronik ortama alınması için projenin başlatıldığını açıkladı.

0 Takipçi