GYODER yarın Azerbaycan’a çıkarma yapacak

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 22-24 Kasım tarihlerinde düzenlenecek 2. RECEXPO Uluslararası Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı’na katılıyor. GYODER, fuara özel hazırladığı raporla, katılımcılara Türk gayrimenkul sektörünü anlatan önemli bir kaynak sunacak

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 22-24 Kasım tarihlerinde düzenlenecek 2. RECEXPO Uluslararası Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı’na Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) de katılıyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev başta olmak üzere ilgili bakanların katılacağı ve 3000’in üzerinde ziyaretçinin beklendiği fuarda stant kuracak olan GYODER, Başkanı Aziz Torun ve Başkan Yardımcısı Füsun Yılmaz Phillipson’ın da katılımıyla sektör temsilcileri, bireysel ve kurumsal yatırımcılarla görüşmeler yapacak.

Türkiye’de yatırımın tüm detayları aktarılacak

Fuarda derneğin sürdürdüğü çalışmalar hakkında bilgi aktaracak GYODER, ‘Turkish Real Estate Sector in Numbers: Strong Economy, Investable Turkey’ raporunu da katılımcılarla paylaşacak. GYODER’in hazırladığı raporda, Türkiye ekonomisi ve gayrimenkul sektörü tanıtılırken, en güncel ekonomik ve sektörel veriler sunulacak. Mega projelerin sektöre ve ekonomiye katkısı’, ‘Türkiye'den gayrimenkul edinmenin hukuki yolları’ gibi detaylı bilgilerin de yer aldığı bu özel rapor, aynı zamanda Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlere yönelik önemli bir kaynak niteliği taşıyor. İngilizce olarak basılan ‘Turkish Real Estate Sector in Numbers: Strong Economy, Investable Turkey’, GYODER standı ve fuar alanında katılımcılarla paylaşılacak.

Azeriler büyük mülklere yatırım yapıyor

Hem kültürel hem coğrafi yakınlıktan dolayı, Azeri yatırımcıların son yıllarda Türkiye gayrimenkul sektörüne yönelik yoğun ilgisinin olduğunu vurgulayan GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, “Yurt dışında yatırım yapma konusunda oldukça istekli olan Azeriler, Türkiye’yi çok yakından tanıyor ve takip ediyor. Zaten tatil, sağlık ve eğitim amacıyla yıllardır ülkemizi tercih eden Azeri kardeşlerimiz, şimdi ikinci vatanları olarak kabul ettikleri Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapıyor” dedi. GYODER’in 2016 yılı kayıtlarında yaptığı incelemeye göre, Azeri vatandaşların Türkiye’de daha büyük mülklere yatırım yaptığını kaydeden Torun, şöyle devam etti: “2016 yılının ilk 9 ayında Azeriler’in mülk edinmek için yaptığı işlem adedi 565, bu işlemlerin toplam hisseye isabet eden yüzölçümü 95 bin 90 metrekare olarak gerçekleşti. 2015 yılının aynı döneminde ise Azerbaycan vatandaşları, 595 işlem adediyle toplam 87 bin 762 metrekarelik hisseye sahip olmuştu. Bu tabloya göre, Azeri vatandaşların Türkiye’de edindikleri hisselere isabet eden yüzölçümü oranının arttığı ancak buna rağmen işlem adedinin azaldığı görülüyor. Bu da, Azeri vatandaşların daha büyük mülklere yatırım yaptıklarını gösteriyor.”

Emlakjet Haber

0 Takipçi