Hacıosman Metro İstasyonu Açıldı: Taksim 24 Dakika

İnşaatı tamamlanan Hacıosman metro istasyonu hizmete girdi. İstasyon'un açılmasıyla birlikte Hacıosman-Taksim arası mesafe 24 dakikaya düştü.

İnşaatı ve teknik çalışmaları tamamlanan Hacıosman istasyonuna yolculu seferler başladı. Taksim- Levent arasında çalışan metroya 6 istasyon daha eklenmiş oldu.  Seyrantepe İstasyonu aynı zamanda stadyuma ve inşa edilecek olan hastaneye de bağlandı. Sarıyer’den şehir merkezine gitmek isteyen vatandaşlar artık Hacıosman İstasyonu'ndan metro ile daha kısa sürede gidecekleri yere ulaşabilecekler. Taksim - 4. Levent günlük ortalama yolcu sayısı 180 binden yeni istasyonlarla birlikte 230 bin’e çıktı.  Günde ortalama 50 bin İstanbullu metro kullanmaya başlıyor.

4.Levent- Hacıosman Metro Hattı Genel Proje Bilgileri:

* 4.Levent-Hacıosman hat uzunluğu : 8.120 m. * 4.Levent-Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi arası 5.500 m. Ocak 2009 da, * Atatürk Oto Sanayi Sitesi Darüşşafaka arası 1.272 m. Eylül 2010 da yolculu başladı. * Darüşşafaka-Hacıosman arası 1.348 m.

İstasyonlar:

1.Sanayi, 2.İTÜ-Ayazağa, 3.Atatürk Oto Sanayi, 4.Darüşşafaka, 5.Hacıosman, 6.Seyrantepe-Stadyum

Transfer Merkezi

Hacıosman İstasyonu, Yenikapı-Taksim-4.Levent-Hacıosman Metro Hattının Kuzeydeki en son istasyonu olduğu için bu istasyon “tam teşekküllü bir transfer merkezi” olarak inşa edildi. * İstasyonun üzerinde tamamı zemin altında 600 araç kapasiteli 4 katlı otopark inşa edildi. * İstasyon yüzeyinde ise otobüs ve minibüs peronları ve taksi cepleri projelendirilmiştir. “Park Et-Devam Et” mantığıyla inşa edilen Hacıosman İstasyonu ve Transfer Merkezi işletmeye açıldıktan sonra Sarıyer istikametinden gelen otobüs ve minibüsler metro istasyonu ile entegre edilerek yeniden organize edilecek. Hacıosman İstasyonu, metronun Yenikapı’ya inerek Marmaray ve Hafif Metro ile entegre olmasıyla Sarıyer Bölgesinin tüm yönlere olan toplu taşım ihtiyacını büyük ölçüde karşılamış olacak. * İstasyonda caddenin her iki yanına hitap eden 3 adet  giriş-çıkış yapısı bulunmaktadır. * İstasyonun toplam alanı 12.714 m2. dir. * Otopark katlarının toplam alanı 20.686 m2. dir. * İstasyonda 48 adet yürüyen merdiven, 3 farklı noktaya hitap eden özürlü asansörü setleri bulunmaktadır.

Hacıosmandan Yolculuk Süreleri

Hacıosmana İstasyonunun işletmeye açılmasıyla birlikte (ve Marmaray, Kadıköy-Kartal, Otogar-Bağcılar-İkitelli hatları gibi yapımı devam eden diğer hatlar tamamlandığında) 4.Levente  :12 dak. Taksime  :24 dak. Şişhaneye  :27 dak. Yenikapıya  :32 dak. Otogara  :50 dak. Havalimanına  :63 dak. Olimpiyat Stadına :73 dak. Seyrantepe Stadına :14 dak. Üsküdara  :43 dak. Kadıköye  :49 dak. Kartala     :79 dak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

0 Takipçi