İkinci El Konutta Faiz Oranı Değişti

Kamu bankaları konut kredisi şartlarını ikinci el konutlar için yeniledi. Faiz oranı 0.74’ten 0.79 çıktı, azami 180 ay vade 120 ay oldu. Kredide birinci el konutlar avantajlı duruma geldi. 

Kamu bankalarının 2 Haziran’da yürürlüğe koyduğu ‘avantajlı konut kredisi ’ paketi güncellendi. Buna göre, ikinci el konutlar için sunulan 0.74 vade oranı, 0.79 oldu. 12 aylık ödemesiz dönem uygulaması ise yine ikinci el konutlar için sona erdi. İkinci el konut piyasasını etkileyen bir diğer adım ise vade süresi oldu. 180 aya kadar kullandırılan kredilerin süresi, ikinci el konutlar için 120 aya düşürüldü. Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre; yapılan düzenleme ile gayrimenkul piyasasının yeni yatırımlarla canlanması, ekonomiye katkının artırılması ve tüketicinin deprem riskine karşı yeni evlere talep oluşturması için birinci el konutların daha cazip hale getirilmesi amaçlanıyor. 

Ödemesiz dönem bitti

Kamu bankaları tarafından tüketicilerin finansman ihtiyaçlarına uygun koşullarda destek verilebilmesi amacıyla hayata geçirilen konut paketinde, birinci el/sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0.64 faiz oranı ile konut kredi fırsatı sunuluyor. Birinci el konutlarda da ödemesiz dönem kalktı, fakat bazı bankalarda halen 3 ay ödemesiz dönem fırsatı sunulabiliyor. İkinci el konutlar için ise daha önce azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vade ve aylık yüzde 0.74 faiz oranı ile kredi fırsatı sunuluyordu.

Ciddi fark oluştu

Konut kampanyalarının hedefinde yeni projeleri harekete geçirerek istihdam ve ekonomiye katkıyı artırmak bulunuyor. Bu sayede konut sahibi olmak isteyenlerin eski yapı stokundan da kurtulması hedefleniyor. Kampanyalı konut kredisi dönem, en çok ikinci el konuta yaradı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı konut satış verilerine göre, Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 152 arttı ve 58 bin 632 olsa da toplam konut satışları içindeki payı yüzde 31 oldu. İkinci el konut satışları ise 2020 Haziran'da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 245 arttı ve 131 bin 380 oldu. Özellikle İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 71.3 olarak kaydedildi. 

0 Takipçi