İlk Kez Konut Alacaklara 82 Bin TL Hibe Desteği

Devlet geri ödemesiz hibe desteği programı 2020 yılı için ilk defa konut alacaklara ve evleneceklere 82 bin TL'ye varan geri ödemesiz destek sunuyor. Peki devlet desteği ile hibe almak için konut hesabı açan kişiler, birikim yaptıkları bankalarda paralarını faize koyabilecekler mi? İşte detaylar...

İlk kez konut satın alacaklar için önemli gelişmeler yaşanıyor. Bu anlamda vatandaşların hem konut sahibi olabilmesi hem de para biriktirmesi amacı ile ödeme miktarı yükseldi. Belirli bankalar üzerinden konut hesabı açan vatandaşlar, belirli bir süre birikim yaparak devletten geri ödemesiz hibe alabilme imkanına sahip olabiliyor. Konut hesabı olanlara devlet destekli hibe oranı, hesabın süresine göre değişiklik gösteriyor. Takvim'de yer alan habere göre; ilk kez konut alacaklar vatandaşlar için devletin verdiği hibe miktarı arttı. Devlet geri ödemesiz hibe desteği programı 2020 yılı için ilk defa konut alacaklara ve evleneceklere 82 bin TL'ye varan geri ödemesiz destek sunuyor. Koronavirüs ile mücadele kapsamında açıklanan ekonomik paketlerde konut almak isteyenler için sevindirici bir detay yer alıyor. Devlet, geri ödemesiz hibe desteği programı 2020 yılı için ilk defa ev alacaklara ve evleneceklere 82 bin TL'ye varan geri ödemesiz destek sağlıyor.

Konut Hesabı Devlet Destekli Hibe Oranı Ne Kadar?

Devletin belirlediği bankalar üzerinden konut hesabı açan vatandaşlar, belirli bir süre birikim yaparak devletten geri ödemesiz hibe alabiliyor. Konut hesabı devlet destekli hibe oranı , hesabın süresine göre değişiklik gösteriyor. 

-36 – 47 ay devlet destekli konut hesabı açan ve para biriktiren kişilere, devletin katkı sağlayacağı oran yüzde 15 olurken; azami katkı tutarı 24 bin 741 TL olarak belirlendi. 

-48 – 59 ay devlet destekli konut hesabı açan ve para biriktiren vatandaşlara, devletin katkı sağlayacağı oran yüzde 18 olarak belirlenirken; azami katkı tutarı ise 26 bin 645 TL olacak. 

-60 ay ve üzeri devlet destekli konut hesabı açan ve para biriktirenlere devletin katkı sağlayacağı oran yüzde 25; azami katkı tutarı da 28 bin 548 TL olarak belirlendi. 

Eğer evlenecek olan çiftlerin bu hesabı ortak açması durumu olursa da, devlet desteği 57 bin TL'ye kadar ulaşıyor.

Konut Hesabı İçin Nereye Başvurulması Gerekiyor?

Devlet destekli hibeden yararlanmanın ilk koşulu bankaya şahsen başvuruda bulunulması. Konut hesabı için herhangi bir bankaya başvuru yapılabiliyor. Konut hesabı açan vatandaşlar isterlerse paralarını faize koyabilecekler. Konut hesabı açan vatandaşlar dilerse paralarını faize koyabiliyor. Kampanya koşullarından birisi de düzenli ödeme talimatı olarak belirlendi. Tek seferde toplu para yatırılmasından daha çok aylık olarak para biriktirilmesine teşvik amaçlı düzenli ödeme talep edilecek. Konut hesabında paranın beklediği aylara göre de bu oran yükseliyor. Bu programla gençlerin hem para biriktirmesine hem de konut sahibi olmasına yardım edilecek.

Geri Ödemesiz Devlet Destekli Hibe Sağlayan Hesap Nasıl İşlem Görecektir?

Devlet desteği ile hibe ödemesi alarak konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar;

Birikim yaptıkları bankalarda paralarını faize koyabileceklerdir. Düzenlenen kampanya koşullarının en önemli maddesi de düzenli ödeme talimatı. Açılan konut hesabı tek seferde toplu para yatırılmasından ziyade daha çok aylık olarak para biriktirilmesine teşvik için düzenli ödeme talep ediliyor. Yukarıda belirtilen şartlara göre devlet destekli geri ödemesiz konut hesabı açan kişilerin arasından en az 36 aylık hesabı olanlara, geri ödemesiz para desteği yapılıyor.  Paranın beklediği ay sayısına göre belirtilen meblağ oranı yükseltiliyor. Belirtilen program çerçevesinde gençlerin hem para biriktirmesine hem de ev sahibi olmasına yardım edilecektir.

0 Takipçi