İmar Barışı Başvuruları 15 Haziran’da Sona Erecek

Türkiye'de 13 milyon kaçak yapının kayıt altına alınmasını amaçlayan imar barışı uygulaması kapsamında başvurular sürüyor. Uygulamaya başvurular 15 Haziran tarihine kadar alınacak.

31 Aralık 2017 tarihinden önce imara aykırı inşa edilmiş yapıları kapsayan imar barışı uygulaması kapsamında başvuru süreci devam ediyor. Vatandaşların 15 Haziran tarihine kadar başvurularını tamamlaması gerekiyor. Emlak Kulusi’nde yer alan habere göre, Kamuoyunda imar barışı ya da imar affı olarak bilinen ve milyonlarca konutun imar ve iskan sorununu çözmesi planlayan düzenlemeye bu zamana kadar milyonlarca başvuru geldi. Buna göre, uygulama kapsamında 11 ayda 18 milyar 418 milyon 733 bin lira girdi. 8 Haziran 2018 yılında başlayan başvurular ise 9 milyon 841 bin 385'e ulaştı.

İmar Barışı Uygulaması Yoğun İlgi Gördü

En çok başvuru yapılan il ise İstanbul oldu. Yaklaşık 2 milyon kaçak bina bulunan bölgede şu ana kadar 1 milyon 722 bin 696 kişi başvuru yaptı. İstanbul'u 795 bin 934 başvuru ile İzmir izlerken Ankara ise 452 bin 295 başvuruyla vatandaşın İmar Barışı ugylaması için yoğun ilgi gösterilen ilk 3 şehir arasında yer aldı. İmar Barışı uygulamasından elde edilecek gelir, genel bütçeye aktarılacak. Kaynak, şehirlerin yeniden imarını düzenlemek için kullanılacak. Başvurular 15 Haziran'a kadar yapılırken, İmar Barışı bedeli ise 30 Haziran 2019'a kadar ödenebilecek.

İmar Barışı Başvuru İşlemler Nasıl Yapılacak?

Ruhsatsız yapıların kayıt altına alınması için 31 Aralık 2017 yılından önce inşa edilmiş konut ya da işyerleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri'ne başvuru yapılıyor. İmar barışı başvuru işlemleri e-devlet üzerinden yapılabiliyor. İmar affı için bakanlığın yetkilendirdiği kurum ve kuruluşlara da müracaat edilebiliyor.

0 Takipçi