İNDER: Yatırımcı yine gayrimenkul dedi

Döviz kurlarında devam eden istikrar, tasarruflarını pozitif değerlendirmek isteyen yatırımcıları yine gayrimenkul alımına yönlendirdi. Mart 2022’de gerçekleşen 134,2 bin adetlik satış, yılın ilk iki ayındaki satışların toplamına yaklaştı.

Yılın en yüksek konut satışının gerçekleştiği mart ayında, sektörde arzın halen istenen seviyeye çıkmaması nedeniyle 95,8 bin adet olarak gerçekleşen ikinci eldeki satışlar yatırımcıların tercihi oldu. Yatırımlarını nakde çevirme açısından hazır konutların tercih edilmesi de ikinci el satışları artıran bir diğer etken olarak öne çıktı.

Gayrimenkulün güvenli liman olduğunu işaret eden bir diğer istatistiki veri ise ipotekli satışların toplam satışlar içindeki oranının yüzde 22 seviyesinde kalmasıdır. Satışların nakit olarak gerçekleşmesi dövizden çıkan tasarrufların direkt gayrimenkule yönlendiği şeklinde yorumlanabilir.

Diğer taraftan yabancı satışlarda da yine 5 bin sınırının aşılması, yurtdışı döviz girdisinin kazandığı ivmenin devam ettiğini göstermesi açısından olumlu bir işaret. Gayrimenkul satışı vasıtasıyla yabancılara verilecek vatandaşlık hakkına kavuşmak için, alt limitin 400 bin dolara çıkarılması, sektörde farklı beklentilere neden oldu. Alt limitin 400 bin dolar olması, yabancı satışlarını sekteye uğratacağı yönündeki beklentilerle, nitelikli yabancıların gayrimenkul alımına hiçbir etkisi olmayacağı yönündeki beklentiler şeklinde ikiye ayrıldı. İNDER olarak bizim beklentimiz; yabancılara gerçekleştirilen konut satışlarının hız kesmeden devam edeceği ve ülkemize önemli miktarda döviz girdisi sağlanacağı yönünde. Önümüzdeki aylar bunun cevabını alacağımızı umuyorum.

İNDER ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

Nazmi Durbakayım

0 Takipçi