İnşaat Sektörü Geçtiğimiz Yıla Göre Durgunlaştı

Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından hazırlanan “Hazır Beton Endeksi” 2022 Ekim Ayı Raporu'ndaki veriler dikkat çekti. İşte ayrıntılar...

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ile bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2022 Ekim Ayı Raporu’nu resmen yayımladı. 

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörü ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri gözler önüne seriyor. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminin ardından  kısa bir süre içinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını da ortaya çıkaran en önemli göstergelerden oluyor.

Faaliyet Endeksi’nin, ekim ayında eşik değerin üzerine çıksa da istikrarsız olduğu belirlenirken; Birleşik Beton Endeksi, faaliyetteki artışın etkisi ile yükselmiş gibi görünmesine karşın sektörde hala durgunluk sinyali veriyor. 

Ekim ayında eşik değerin üzerine yükselse de Faaliyet Endeksi’nin sürdürülebilirliği şüpheli seyrediyor. Güven Endeksi 5 aydır, Beklenti Endeksi ise 1 senedir eşik değerin altında kalıyor. 

Her 4 endeks de geçtiğimiz senenin aynı dönemiyle kıyaslandığında, gerileme kaydederken, özellikle beklentideki yüksek gerileme dikkatleri çekiyor. Beklenti ve güvenin geçtiğimiz seneye göre düşük olması, hem mevcut durum hem de gelecek dönem için inşaat sektöründe beklenen canlanmanın hâlâ uzak olduğunu işaret ediyor.

Raporun sonuçları ile ilgili açıklamalarda bulunan THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, "Faaliyet Endeksi’nin ekim ayında eşik değerin üzerine çıksa da istikrarsız olduğu görülmektedir. Bu nedenle Faaliyet Endeksi’nin sürdürülebilirliği şüphelidir" şeklinde konuştu ve inşaat sektöründeki verileri de değerlendirdi. 

"TÜİK tarafından açıklanan ekonomik güven endeksleri sektörel bazda incelendiğinde en düşük rakamın inşaat tarafında olduğu anlaşılmaktadır. Ekim ayında 90 değeri ile yıl içerisindeki en yüksek değerine ulaşsa da hâlen reel kesim ortalamasının yüzde 11 altında devam etmektedir" açıklamasında bulunan Yavuz Işık, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düşeyinin oldukça düşük olduğunu vurguladı. 

Yavuz Işık, konuyla ilgili değerlendirmesini " İnşaat sektörünün mevcut faaliyet düzeyinin istihdamda bir düşüşe yol açması beklenmemekle birlikte sektörün potansiyelini gösterebilmesi için ilk el konuta olan talebin yükselmesi gerekmektedir" ifadelerini kullanarak tamamladı. 

0 Takipçi