İşte iyi okullara yakın 45 markalı konut projesi!

Okulların yakınında ev bulma arayışına giren aileler, İstanbul’da en iyi 20 okulun bulunduğu Beyoğlu, Beşiktaş, Fatih, Kadıköy, Üsküdar, Kartal, Bahçelievler ve Beylikdüzü’nde ev arayışına girdi. Peki bu bölgelerde hangi yeni markalı konut projeleri var, Emlakjet olarak ağırlıkla dikkat çeken ilçeleri ve bu ilçelerdeki 45 markalı konut projesini araştırdık

Liseye geçişte TEOG sınavının kaldırılması ve “Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi” öğrenciler adreslerine en yakın beş okuldan birine kayıt yaptırabilirken, bu dönemde konut arayışında olan aileler, “iyi okulların yakınında” ev bulma arayışına girdi. Tercihin yapılacağı sınavlı özel okullara yakın bölgelerde ev arayışları şimdiden başladı. Haziran 2018’de yapılacak mahalli yerleştirme sınavı ile öğrenciler ikametgahlarının bulunduğu yere en yakın lokasyondaki okullara kaydolabilecek.

Bakanlığın 2016-2017 yılına ait lise yerleştirme verilerine göre en çok talep gören ve akademik başarısı yüksek olan ilk 10 okula baktığımızda bunların Beyoğlu, Beşiktaş, Fatih, Kadıköy ve Üsküdar etrafında toplandığını görüyoruz. İkinci 10 en iyi okul ise bölge bazında ağırlıkla Kartal, Bahçelievler, Beylikdüzü’nde yer alıyor. Bu ilçelerde son dönemde öne çıkan markalı konut projelerini Emlakjet olarak araştırdık. Bu arada Emlakjet’in sektöre getirdiği iki önemli yenilik olan “Yakınında Ara” ve “Çevrede Ne Var” özellikleri, bu dönemde karmaşık arama sürecini aileler için 'tek adıma' indirerek hızlı, kolay ve keyifli bir konut arama deneyimi sunuyor. Arama kutusuna istenilen okulun ya da hastane, metro durağı, AVM gibi merkezlerin ismini yazarak en yakın ilanlara ulaşmayı mümkün kılan “Yakınında Ara” sayesinde veliler, çocukları için hayal ettikleri okulun çevresindeki evlere kolayca ulaşabiliyor. “Çevrede Ne Var” özelliği ise ilan detay sayfasında gayrimenkule 1,5 kilometreye varan uzaklıktaki eğitim kurumlarını sergiliyor. Böylece aileler beğendikleri evin yakınında yer alan okullar hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabiliyor.

Kiralamadan çok satın alma öne çıkacak

Önümüzdeki dönemde kiralık konut piyasasında bir hareketlilik olacağını ancak ailelerin çocuklarının yüksek öğreniminin de aynı çizgide devam edeceğini düşünerek konutu satın alma yolunu da tercih edebileceğini belirten TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, “Zira yüksek öğrenimle beraber en az 8 (sekiz) yıl sürecek maraton boyunca kira ödemek yerine peşinat bedeli ödedikten sonra bu süreçteki ödemeleri konut kredisi ödemesi haline getirmek pek çok aile için avantajlı hal alıyor” dedi.

İstanbul’da en iyi 20 okul sıralaması nasıl?

1-

Beyoğlu Galatasaray Lisesi

2-

Fatih Anadolu Lisesi

3-

Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

4-

Kadıköy İstanbul Atatürk Fen Lisesi

5-

Fatih Çapa Fen Lisesi

6-

Fatip Çağaloğlu Anadolu Lisesi

7-

Üsküdar Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi

8-

Kadıköy Anadolu Lisesi

9-

Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi

10-

Beylikdüzü Yaşar Acar Fen Lisesi

11-

Kartal Burak Bora Anadolu Lisesi

12-

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi

13-

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi

14-

Bahçelievler Adnan Menderes Anadolu Lisesi

15-

Kartal Yüksel-İlhan Alanyalı Fen Lisesi

16-

Fatih Pertevniyal Lisesi

17-

Fatih Vefa Lisesi

18-

Beşiktaş- Beşiktaş Anadolu Lisesi

19-

Kartal Köy Hizmetleri Anadolu Lisesi

20-

Silivri Prof. Dr Fuat Sezgin Fen Lisesi

Üsküdar’da Bağlarbaşı, Kadıköy’de Fikirtepe’ye bakın!

Üsküdar ve Kadıköy’de emlak taleplerinin iyi okullar olduğunu belirten Erilkun, Üsküdar’da Bağlarbaşı – Fıstıkağacı ve Doğancılar, Kadıköy’de ise Ziverbey (Minibüs yolu) hattı ile Fikirtepe’nin en çok talep gören bölgeler olduğunu kaydetti. Proje anlamında en avantajlı noktanın ise Fikirtepe olarak öne çıktığını söyleyen Erilkun, 35 konut projesinin yer aldığı Fikitepe’de Avrasya Tüneli’ne yakınlığıyla öne çıkan ve oturuma hazır Yenitepe projesi, Aralık 2017’de teslime edilecek olan Alya Life Projesi ve 2018 Haziran ayında (sınav döneminde) teslim edilecek olan Kent Plus projesinin öne çıktığını kaydetti.

Üsküdar yeni proje potansiyeliyle dikkat çekiyor

Üsküdar’a baktığımızda markalı konut projeleri arasında son dönemde Dap Yapı’nın atağa kalktığını görüyoruz. Dap Yapı, Validebağ Konakları ve Dap Yapı Ünalan projesiyle bölgede satış yapıyor. Validebağ Korusu’nun yanında bulunan Validebağ Konakları, yeşil ile yakın yaşamak isteyenlere hitap ederken, bölgedeki diğer yeni projeler arasında yer alan Zer Muhteşem Yeniyıl Konutları , Bağdat Caddesi ve Fenerbahçe Stadı’na 500 metre, Kalamış Marina ve Moda’ya 750 metre mesafede bulunan konumuyla dikkat çekiyor. NEF’in Anadolu Yakası’ndaki ikinci projesi olacak NEF Kandilli lüks bir yaşam projesi olarak satışa çıkmaya hazırlanan projeler arasında yer alıyor. Bölgedeki en yeni projeler arasında Safahat İstanbul , Benesta Acıbadem , Antwell Life Care Residence, New City 2 ve Üsküdar Konutları da yer alıyor. Bölgedeki The Adress Residence projesi de Çamlıca tarafını tercih edecekler için Emaar Square tarafından inşa edilen bir rezidans projesi.

Kadıköy’de alternatifler için Bostancı’yı da inceleyin

Kentsel dönüşümden dolayı Fikirtepe bölgesi ile öncelikli olarak dikkat çeken Kadıköy’de Bostancı’da da son dönemde yeni projeler satışa çıkarıldı. Bunlar arasında Zer Bostancı ve Bostancı Deluxe, kampanyalarıyla dikkat çekenlerden. Zer Bostancı, deniz otobüsü iskelesi ve otobüs durakları ile Bostancı Gösteri Merkezi’ne de komşu olacak kadar yakın konumda iken Bostancı Deluxe, % 5 peşinatlı, 120 ay vadeli ‘önce otur, sonra öde’ kampanyasının yürütüldüğü projeler arasında yer alıyor. Concord İstanbul , Koşuyolu Konakları , Evinpark Kadıköy gibi projelerin de var olduğu ilçede Teknik Yapı tarafından başlatılan Uplife Kadıköy de, kira getirisi sunmasıyla fark yaratıyor. Şirket yılsonuna kadar daire alanlara 1 yıl boyunca aylık 3.500 liraya varan kira bedelini ödeyecek.

Fatih’te markalı proje ağırlıkla Topkapı’da

Fatih Pertevniyal Lisesi ve Vefa Lisesi Fatih merkezde (özellikle Akdeniz Caddesi üzerinde) emlak taleplerini artırırken bölgeye yakın konumda olan Topkapı ve Zeytinburnu hattında talep artışına neden oluyor. Zira bütün toplu ulaşım olanaklarının bulunduğu Topkapı ve Zeytinburnu’na 10 dakikada ulaşmak mümkün. İşte bu nedenle Davutpaşa’da bulunan Beyaz Park Topkapı , Cevizlibağ E-5 hattında yer alan Kale Avrupa Konutları ve Topkapı-Maltepe bölgesinde bulunan Inn İstanbul Projesi en avantajlı konumdaki projeler. En fazla talep gören proje ise E-5’e paralel konumuyla Kale Avrupa Konutları . Projede fiyatlar 1+1 daireler için 700.000 TL’den başlıyor. Projedeki en yeni projeler arasında Elexia Topkapı , Tekfen Topkapı, Suryapı Topkapı Evleri ve Nef Topkapı var.

Beyoğlu ve Beşiktaş’ta hangi markalı projeler var?

İstanbul’da bugün şehir merkezinde markalı konut projesi üretimi daha çok kentsel dönüşümün bulunduğu belli bölgelerde. Beyoğlu da bunların başında geliyor. Piyalepaşa İstanbul, Taksim 360, Taksim Petek Residence , Eylsium Soul Beyoğlu, Mint Residence Taksim gibi projelerin var olduğu Beyoğlu’nda önümüzdeki dönemde satışa çıkarılacak çok yeni projeler de bulunuyor. Bunlar arasında Ege Yapı Beyoğlu, Esta Beyoğlu, Elexia Dolapdere ve Taksim Hacıhüsrev’i incelemekte fayda var.

Beşiktaş’ta ise markalı projeler daha çok Ortaköy ve Levent’te görülüyor. Bunlar arasında dikkat çekenler ise Ortaköy’deki Elysium Apartments ve Yoo İstanbul Beşiktaş. Levent’in en yeni projeleri ise Ofton Levent ve Elexia Levent olacak.

Kartal’da Pega Kartal ve Marmara Kule’de metro avantajı da var

Kartal’da okula yakınlıkta Royal Garden , Pega Kartal ve Marmara Kule’nin dikkat çektiğini belirten TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, Kartal Royal Garden’ın okula en yakın projede niteliği ile öne çıktığını kaydetti. Pega Kartal ve Marmara Kule ise metro durağının hemen yanında olması ve okula yakınlığı ile avantaj teşkil ediyor. 1+1’ler için Pega Kartal’da satış fiyatı 349.000 TL’den başlıyor. Marmara Kule’de ise aidatların düşmesi için yüzme havuzu kaldırılmış durumda. 3+1 büyüklükteki dairelerin satış fiyatı 800.000 TL’den başlıyor.

İşte Beylikdüzü’nde sınavdan önce teslim edilecek projeler

Erilkun’un verdiği bilgiye göre, Beylikdüzü’ndeki okullar daha ziyade fiyatların makul seviyede bulunduğu Gürpınar, Kavaklı ve Yakuplu lokasyonlarında yoğunlaşıyor. Bu nedenle Kavaklı lokasyonundaki Huzurlu Marmara İstanbul, aynı hattın devanımda bulunan Şehr-i Beyaz Evleri ve Aqua Kavaklı , en çok talep gören projeler. Bu projeler sınav dönemi öncesinde teslim edilecek ve fiyat avantajı bulunan projeler. Aqua Kavaklı'da 284.000 TL’den başlayan fiyatlar, Huzurlu Marmara Projesi için 450.000 TL, Şehr-i Beyaz Evleri için 500.000 TL başlangıç seviyesinde bulunuyor.

Emlakjet Haber - Nihal Yuvacan

0 Takipçi