İzmir Narlıdere-Fahrettin Altay Metrosu Çalışmaları Hızlandırıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yapımına devam ettiği İzmir Narlıdere-Fahrettin Altay metrosu kazı çalışmalarına hız kazandıracak TBM adı verilen iki adet dev tünel açma makinesinden ilki yer altına indirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içi ulaşımı kolaylaştırarak trafiğe yeni bir nefes olmaya hazırlanan İzmir Narlıdere-Fahrettin Altay metrosu yapım çalışmalarına, 2 adet Tünel Açma Makinesi (TBM) ile hız verecek. TBM’ler kullanılarak derin tünel tekniği ile yapılacak hatta, çalışmalar sırasında oluşacak muhtemel trafik alt yapı ve sosyal yaşam sorunları da minimuma indirilecek. Modern tünel açma makineleri, aynı zamanda daha güvenli bir tünel inşaatına da olanak verecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Narlıdere-Fahrettin Altay metrosu inşaatı sırasında çift tüpte çift TBM ile çalışacak. Uzman ekip tarafından tünel girişlerine indirilmeye başlanan TBM parçaları, burada yeniden kurularak kazı çalışmalarına hazır hale getirilmiş olacak. 100 metre uzunluğa sahip ve 6.6 metre çapındaki 450’şer tonluk ilk TBM’in kesici kafa ünitesi, Balçova istasyonu tünel girişine monte edildi. Ramazan Bayramı sonrasında test çalışmalarının başlaması öngörülen TBM’ler, günde ortalama 20 metre kazı da yapacak. Dünyada gelişmiş tünelcilik faaliyetleri içinde önemi giderek artan TBM'ler, fonksiyonları sebebiyle “Yer altı tünel fabrikası” olarak da nitelendiriliyorlar. Halk arasındaki ifadesiyle bu “dev köstebekler”, tünel kazı ve destekleme işlerini beraber yürütüyor. Olağanüstü gücüyle öne çıkan TBM’ler, çok yönlü kesici kafa ile birlikte sert kaya zemin koşullarına kolaylıkla uyum sağlıyor.

İzmir Narlıdere-Fahrettin Altay metro projesi 7 istasyondan oluşacak

Balçova'dan başlayıp Narlıdere'de son bulan İzmir Narlıdere-Fahrettin Altay metro projesi yaklaşık 7.5 kilometrelik mesafenin tamamını yeraltından geçecek. Narlıdere Metrosu’nda 7 istasyon yer alacak. Proje kapsamında 1 adet aç-kapa istasyon, 6 adet yeraltı istasyonu, 4 adet makas tüneli, 9 adet imalat şaftı ve 2 adet depolama hattı bağlantısı da yapılacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in göreve başlamasının ardından ziyaret ettiği ilk şantiye Narlıdere Metrosu olmuş, Başkan Tunç Soyer proje ve çalışmalar hakkında detaylı bilgi almıştı. 100 metre uzunluğuyla dünyanın en büyük iş makineleri arasında yer alan İzmir'in TBM'leri boyutları açısından 72 metrelik yolcu uçağı Airbus 380'i bile geride bıraktı.

0 Takipçi