İzmir Ulu Camii Projesi’nin Yüzde 90’ı Tamamlandı

Ege Bölgesi'nin en büyük camisi olan Ulu Camii inşaatının yüzde 90'ı tamamlandı. İzmir Konak'ta inşa edilen camide 15 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek.

Nevvar Salih İşgören Vakfı kurucusu Salih İşgören'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Başbakanlığı döneminde cami yaptırma sözü vermesinin ardından çalışmalarına başlanan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün fenni mesul olduğu hayırseverlerin ismini taşıyan Nevvar-Salih İşgören İzmir Ulu Camii inşaatında çalışmalar devam ediyor. Nevvar Salih İşgören Vakfı tarafından yaptırılan 15 bin kişilik kapasiteye sahip Ulu Cami'nin kaba inşaatının yüzde 90'ı tamamlandı. Ege Bölgesi'nin en büyük camisi olma özelliği taşıyan caminin 3-4 ay içinde bitirilmesi hedefleniyor. Protokol gereği kaba inşaatını vakfın üstlendiği cami için İzmir ili Konak ilçesi Mersinli bölgesinde 20 bin metrekarelik alanda ilk kazma 2017 yılının Ağustos ayında vuruldu. Gece gündüz 120 işçinin çalıştığı cami inşaatında 20 ay sonra kaba inşaatın yüzde 90'ı tamamlandı.

İzmir Ulu Camii projesi Osmanlı ve modern mimari izleri taşıyacak

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Osmanlı ve modern mimari izlerini taşıyacak olan İzmir Ulu Camii , 43 metre kubbe genişliğinin yanı sıra 92 metre uzunluğunda 4 minareye de sahip olacak. Cami, kaba inşaatının tamamlanmasının ardından yapılan protokol gereği Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilecek. Çalışmalarla ilgili açıklama yapan Nevvar-Salih İşgören Vakfı Genel Sekreteri Mahir Dinç, vakıf olarak hayırsever çiftin ismini taşıyacak kentteki en büyük camiyi yapmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. İzmir'e birçok eserler kazandıran Nevvar-Salih İşgören çiftinin yaşarken bu projeye çok önem verdiğini belirten Dinç, şöyle konuştu: "Söz konusu Nevvar-Salih İşgören adı olunca her projede olduğu gibi yine halkın yararını önemsiyoruz. İzmir Ulu Camii projesi bölgede önemli bir ihtiyaçtı. Bu cami aynı anda yaklaşık 15 bin kişinin bayram ve cenaze namazını bir arada kılabileceği bir cami olacak. Camimiz 43 metrelik kubbe çapıyla Türkiye, Orta Doğu ve Balkanlar'ın kubbe çapı en büyük camisi olma konumunda. 20 aylık süreçte vakıf olarak üstlendiğimiz kaba inşaat imalatlarının yüzde 90'ı tamamlanırken, kalan bölümün 3-4 ay içinde bitirilmesi hedefleniyor. Vakfımız birleştiriciliği, inanca saygısıyla bilinen İzmir'e güzel bir eser kazandırmanın sorumluluğuyla yeni bir esere imza atıyor."

0 Takipçi