Kanal İstanbul’un güzergahında her şey değişiyor mu?

Güzergahı üzerine spekülasyonlar yapılan ve son olarak Aralık ayında Küçükçekmece- Sazlıdere – Durusu rotasının uygun görüldüğü belirtilen Kanal İstanbul’un akıbeti birkaç gün içinde belli olacak. Projenin son ve kesin güzergahı için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, birkaç gün içinde açıklama yapılacağını duyurdu. Umulan, arsa spekülasyonunun da bu gelişmeyle son bulması

Amacı Karadeniz ile Akdeniz arasında alternatifsiz bir geçit olan İstanbul Boğazı’ndaki tehlikeli olarak kabul edilen gemi trafiğini rahatlatmak olan tasarlanan yapay su yolu olan Kanal İstanbul ’un güzergahında sona geliniyor. Aralık ayında 5 seçenek arasından güzergahı belirlendiği açıklanan Kanal İstanbul için Küçükçekmece Sazlıdere - Durusu rotası uygun görülmüş ve projenin yaklaşık 7 bin metrelik kısmının Küçükçekmece , 3 bin 100 metrelik bölümünün Avcılar, 6 bin 500 metresinin Başakşehir, 28 bin 564 metresinin de Arnavutköy’den geçeceği kaydedilmişti. Ancak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, son ve kesin güzergahı için birkaç gün içinde açıklama yapılacağını duyurdu. Mega projede 5 farklı alternatif üzerinde çalışıldığını yineleyen Arslan, Kanal İstanbul’un inşası sırasında karşılaşılacak yapılaşma probleminin de kentsel dönüşüm faaliyetleri kapsamında çözüleceğini dile getirdi. Öyle görünüyor ki kamuoyunu uzun süredir meşgul eden, pek çok inşaat firmasının satışlarında etkileyici olan ve belirli bölgelerde yapay fiyat artışlarına sebep olan Kanal İstanbul proje si nedeniyle arsa spekülasyonu da ancak kesin güzergahın açıklanmasıyla duracak.

Ani fiyat artışları nerelerde gerçekleşmişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kanal İstanbul hakkında yaptığı ilk açıklamalardan sonra belirlenen ilk güzergah ve bu rota üzerindeki ilçelerde ani değer artışı yaşanmıştı. Hükumetin güzergahın henüz belirlenmediği yönünde açıklamalarına rağmen Avcular, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy gibi ilçelerde ani fiyat artışları yaşanmıştı. Konut projelerinde Kanal İstanbul’a yakınlık argümanı kullanılırken, projeye yakınlığın gerçeği yansıtmadığı üzerine bir resmi açıklama yapılmıştı. Bunun üstüne geçici bir düzelme kaydedilse bile 2013-2016 yılları arasında Başakşehir’de metrekare fiyatları ortalama 3.458 seviyesine ulaşmıştı. Aynı dönemde Küçükçekmece’de gayrimenkuller % 51,52, Arnavutköy’de ise % 56,41 oranında değerlenmişti. Kanal İstanbul’a yakın bir diğer ilçe Esenyurt’taki konutlar ise, 3 yılda % 37,42 oranında değerlenmişti.

Emlakjet Haber

0 Takipçi