Kanal İstanbul’un güzergahında yeni gelişme

İstanbul Boğazı’ndaki tanker trafiğini bitirecek Kanal İstanbul projesi için ÇED başvurusu yapıldı. 5 seçenek arasından güzergahı da belirlenen proje için, Küçükçekmece Sazlıdere - Durusu rotası uygun görüldü. Kanal İstanbul’un yaklaşık 7 bin metrelik kısmı Küçükçekmece, 3 bin 100 metrelik bölümü Avcılar, 6 bin 500 metresi Başakşehir, 28 bin 564 metresi de Arnavutköy’den geçecek. Kanal İstanbul’un temeli, en geç 2018 başında atılacak

Amacı Karadeniz ile Akdeniz arasında alternatifsiz bir geçit olan İstanbul Boğazı’ndaki tehlikeli olarak kabul edilen gemi trafiğini rahatlatmak olan tasarlanan yapay su yolu ‘ Kanal İstanbul ’, ilk kez gündeme geldiği 1990 yılından bu yana hem Türkiye hem de gayrimenkul sektörü özelinde önemli bir mega proje ... 2011 yılında dönemin Başbakanı tarafından resmen açıklanan ancak güzergahı konusunda tartışmalar yaşanan projenin daha önce Küçükçekmece Gölü’nden başlayarak Sazlıdere Barajı üzerinden Karaburun’dan Karadeniz’e bağlanması konuşulmuş, alternatif güzergah olarak Silivri ve Selimpaşa arasından başlayarak Çatalca üzerinden Karacaköy’e geçilmesi de gündeme getirilmişti.

Projenin güzergahıyla ilgili son gelişme kamuoyuyla paylaşıldı. 45 kilometre uzunluğunda olacak proje, 60 milyar TL maliyetle hayata geçirilecek. Yapılan çalışmalar sonucunda netleştirilen güzergaha göre proje, Marmara Denizi’ni Küçükçekmece Gölü’nden ayıran kıstaktan başlayarak Sazlıdere Baraj Havzası boyunca devam edecek; Sazlıbosna Köyü’nü geçerek Dursunköy’ün doğusuna ulaşıp Baklalı Köyü’nü geçtikten sonra Terkos Gölü’nün batısında Karadeniz’e ulaşacak. Kanal İstanbul’un yaklaşık 7 bin metrelik kısmı Küçükçekmece, 3 bin 100 metrelik bölümü Avcılar, 6 bin 500 metresi Başakşehir , 28 bin 564 metresi de Arnavutköy’den geçecek. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, proje için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 5 Aralık’ta ÇED başvurusu yaptı.

Temeli birkaç aya atılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına göre projenin temeli 2017 yılı sonunda ya da 2018 yılı başında atılacak. Kanal İstanbul tamamlandığında İstanbul Boğazı tanker geçişine kapatılacak; deniz trafiği ise en aza indirilecek. Proje kapsamında liman, yat limanı, tahkimat ve dolgu alanları, işletim için acil müdahale merkezi, acil durum rıhtımları, kanal giriş ve çıkış yapıları, gemi trafik sistemleri gibi alt ve üst yapılar hayata geçirilecek. İnşaat sürecinin yaklaşık 5 yıl, ekonomik ömrünün ise 100 yıl olması beklenen proje için 3 adet beton santrali inşa edilecek. Yine Kanal İstanbul kapsamında Küçükçekmece’de 1.200, Sazlıdere’de 860 teknelik 2 yat limanı yapılacak. Projenin inşaat aşamasında 5.000, işletme sırasında ise 1.000 kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.

Ada grupları oluşturulacak

Proje inşası kapsamında kazılarla elde edilecek malzemelerle kanalda adalar oluşturulması planlanıyor. Marmara Denizi’nde, Karadeniz’e doğru kanalın solunda 2 adet ve sağında 1 adet olmak üzere toplamda 3 adet ada grubunun hayata geçirilmesi planlanıyor. 1. grup olan Marmara Adaları, 3 adet adayla toplam 186 hektarlık araziden oluşacak. 2. grup Marmara Adaları 155 hektarlık 4 adadan, 3. grup Marmara Adaları da 104 hektarlık 3 adet adadan meydana gelecek. Adalar batıdan doğuya doğru sırasıyla Büyükçekmece, Beylikdüzü ve Bakırköy ilçelerinin Marmara Denizi’ne bakan kıyılarında yer alacak.

En çok Küçükçekmece etkilenecek

Kanal güzergahında kalan bazı konutlar, yazlıklar, tarım arazileri kamulaştırılacak. Özellikle Küçükçekmece’nin Altınşehir ve Şahintepe mahallelerinde yerleşim yerleri doğrudan etkilenecek. Projenin hayata geçirileceği güzergahta 8.138 hektar tarım arazisi, 771 hektar fundalık, 641 hektar meralık ve 738 hektar verimli ormanlık alan bulunuyor. Proje etüt çalışmalarında güzergah üzerinde eski yerleşimlere ait mezarlıkların varlığı gözlemlenmişti.

Marmara ile kesişim noktasında yeni bir şehir kurulacak

Ayrıca Kanal İstanbul’un Marmara Denizi’yle birleştiği noktada, 2023 yılına kadar 2 yeni şehirden biri kurulması hedefleniyor. 453 milyon metrekarelik alanda kurulacak şehirde bu alanın 30 milyon metrekaresi Kanal İstanbul, 78 milyon metrekaresi havalimanı, 33 milyon metrekaresi Ispartakule ve Bahçeşehir bölgelerine aitken 108 milyon metrekare ise yol çalışmalarına ayrılacak. 167 milyon metrekare yeni imar parseline sahip olacak bu yeni şehirde 37 milyon metrekare, yeşil alana bırakılacak. Yeni şehirde cam mimari kullanılmayacak ve binalar en fazla 6 katlı olacak.

Emlakjet Haber

0 Takipçi