Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zaman Ve Nasıl Uygulanacak?

Konut kiralarına artış sınırı yürürlüğe alındı mı? Konut kiralarına artış sınırı nasıl uygulanacak? İşte ayrıntılar...

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper , konut kiralarındaki artış sınırına ilişkin yazısında 11 Haziran'da kiralara ilişkin kanunun yayınlandığını belirten Heper , kanun metnini şu şekilde açıkladı:

"Kanunda, konut kiraları açısından bu maddenin yürürlüğe alındığı tarih ile 1 Temmuz 2023 (bu tarih dahil) arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeliyle ilgili anlaşmaların, bir önceki kira senesine ait kiranın yüzde 25’ini aşmamak şartıyla geçerli olduğu belirtiliyor. 

Bir önceki kira senesinin tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranının yüzde 25’in altında olması durumunda değişim oranı geçerlidir. Bu kural, bir seneden daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulamaya alınır.

Bu oranları aşacak şekilde gerçekleştirilen sözleşmeler, fazla miktar yönünden geçersizdir. Bu fıkra hükmü, 344’üncü maddenin ikinci fıkrası uyarınca hakim tarafından verilecek kararlar bakımından da uygulanır."

Bu durumda yüzde 25'lik kira yükseliş sınırının meskenler için geçerli olduğuna vurgu yapan Heper , iş yerleri için bu maddenin uygulanmayacağını belirtti. 

0 Takipçi