Konut Kredisi Asgari Peşinat Oranı Yüzde 10'a Düştü

Ekonomiyi ilgilendiren 19 maddelik tedbir paketini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktar yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartıldığı müjdeledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen corona virüs ile Mücadele Eş Güdüm Toplantısı'ndan sonra ekonomiyi ilgilendiren 19 maddelik tedbir paketini açıkladı. Pakette yer alan bilgilere göre 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktar yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartıldığını müjdeleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, " Konut kredisi asgari peşinat yüzde 10’a düşürülecek'' şeklinde konuştu. Daha önceden tüketicilere, konut almak amacı ile kullandırılacak krediler ile konut teminatlı kredilerde, konutun gayrimenkul değerleme uzmanı (konut eksperi) tarafından belirlenen değerinin, yüzde 75'ine kadar olan kredi kullanma oranı, yüzde 80'nine çıkartılmış, buna göre konut kredisi kullanacak olan kişilerin ödemek zorunda olduğu peşinat tutarı, yüzde 20'ye düşmüştü.

Corona Virüs Destek Paketi Sektöre Nefes Aldıracak

Cumhurbaşkanı Erdoğan 19 Mart tarihinde açıkladığı corona virüs destek paketi kapsamında 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktar yüzde 80’den yüzde 90’a, konut kredisi peşinat oranını yüzde 10'a indirildiğini müjdeledi. Yeni düzenleme kapsamında 500 bin liralık bir ev almak isteyenlerin 50 bin liralık peşinatı bulunuyorsa, yüzde 90'e karşılık gelen kalan 450 bin lirayı kredi çekebiliyorlar.

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları Hangi Bankada Ne Kadar?

Bankaların tarafından sunulan ihtiyaç, taşıt ve güncel konut kredisi faiz oranları yoğun olarak araştırılıyor. Kredi çekmeyi düşünen on binlerce kişi en uygun oranlarla faiz kullanmak için araştırmalara başladı. Kredi çekmeyi düşünen kişiler için bankaların konut kredisi faiz oranları:

· Akbank: Yüzde 1.45

· Ziraat Bankası: Yüzde 0,94

· Halk Bankası: Yüzde 0,94

· Finans Bankası: Yüzde 1,23

· Vakıf Bankası: Yüzde 1,05

· Yapı Kredi Bankası: Yüzde 1,09

· Garanti Bankası: Yüzde 0,99

· TEB: Yüzde 0,97

· ING Bank: Yüzde 0,94

Sizler de konut kredisi faiz oranlarının düştüğü bu günlerde İstanbul ev satın almayı düşünen kişilerdenseniz İstanbul Beylikdüzü satılık ev ilanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

0 Takipçi