Konutta Faiz İndirimi Sektörü Sevindirdi

Sıfır konut için banka kredilerinin faiz oranı yüzde 0.99’dan yüzde 0.79’a indi. Gayrimenkul sektörü kısa süre içerisinde hareketlendi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sıfır konut için Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ta kredi faizlerinin yüzde 0.99'dan yüzde 0.79 düşürüldüğünü duyurdu. Sabah'ta yer alan habere göre; gelişmenin ardından gözlerin çevrildiği gayrimenkul sektöründe canlanma başladı. Yatırımcının tekrar gayrimenkule yöneldiği 2019 yılının son çeyreğinde bu açıklamanın ardından özellikle kamu bankalarında yapılan kredi işlemleri ve vatandaşların kredi talepleri de büyük hız kazandı. İzmirli sektör temsilcileri, devlet bankalarının kredi konusundaki desteğinin konut satışlarının da artıracağını ifade etti. Konut fiyatlarının şu anda en düşük seviyede olduğunu vurgulayan patronlar, yatırımcılara ve oturacağı konutu almak isteyen vatandaşlara hızlı harekete geçmeleri konusunda çağrı yaptı. Tanyer Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer, "Banka faizlerinin tek haneli rakamlara düşüşüyle birlikte özellikle reel ekonomide inşaat ve sanayi sektöründe hareketlenme yaşandı" şeklinde konuştu.

Yeni Faiz İndirimi Sektörü Canlandıracak

Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı, "İnsanlar yeniden en güvenilir yatırım aracı olan gayrimenkule dönüyor" diye konuştu. MÜFED Başkanı İsmail Kahraman, "2019'un sonunda ise piyasaların yeniden canlanmaya başladığını görüyoruz. Yeni faiz indirimi sektörü daha da rahatlatacaktır" ifadelerini kullandı.

0 Takipçi