Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayan İşçiler Çalıştırılamayacak

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta bulunan 117 meslekte, mesleki yeterlilik belgesi almayanlar artık kamunun hizmet alım ve yapım işlerinde çalıştırılmayacak.

İnşaat demircisi, kalıpçısı, duvarcısı ile kaynakçısının aralarında bulunduğu "Tehlikeli" ve "Çok tehlikeli" sınıfta bulunan 117 meslekte, mesleki yeterlilik belgesi olmayan işçiler artık kamunun hizmet alım ve yapım işlerinde çalıştırılmayacak. Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliği" ile "Yapım İşleri İhaleleri Uygulama Yönetmeliği"nde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik geçtiğimiz yıl Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı Adem Ceylan, düzenlemelerin ihalelere katılan yüklenici firmalara bazı yükümlülükler getirdiğini söyledi. Ceylan, şu açıklamalarda bulundu: "Artık kamu ihalelerinde yüklenici firmalar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yayımlanan tebliğler ile zorunlu hale getirilen 'tehlikeli' ve 'çok tehlikeli' sınıftaki 117 meslekte belgesi olmayan personel çalıştıramayacak. Böylece aralarında demirci, kalıpçı, duvarcı ve kaynakçının da olduğu 117 meslekte, mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayanlar kamunun ihale ettiği işlerde istihdam edilemeyecek."

‘’Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Önemli Bir Adım’’

Düzenlemeyle mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu Kamu İhale Kanununa (KİK) eklendiğinin altını çizen Ceylan, bunun kamunun belgeli ve nitelikli iş gücüne verdiği önemi anlattı. "Tehlikeli" ve "çok tehlikeli" sınıftaki mesleklerde iş sağlığı ve güvenliğinin büyük önem taşıdığını sözlerine ekleyen Ceylan, şu ifadeleri kullandı: "İş kazalarını en aza indirilmek, üretimde verimlilik ve etkinliği sağlanmak ve çalışma hayatına nitelikli ve belgeli işgücü kazandırmak için hayata geçirilen mesleki yeterlilik belgesi, 'tehlikeli' ve 'çok tehlikeli' sınıftaki 117 meslekte zorunlu. Bunlar, iş kazası riskinin yoğun olduğu meslekler. Kamu, bünyesindeki hizmet alım ve yapım işlerinde belgesiz çalışanlara izin vermeyerek, hem nitelikli iş gücünü teşvik edecek, hem iş kazası riskini azaltacak, hem de toplumda mesleki yeterlilik bilincini güçlendirecektir."

0 Takipçi