Müteahhitlerin Grevi Başladı, 40 İlde Şantiyelerde İnşaat Durdu!

Müteahhitler ile çimentocular arasında yaşanan zam krizinde son perde açıldı. 40 ilde boykot kararı alan müteahhitler inşaatları durdurdu.

Pandemi döneminde maliyetlerde yaşanan artışlar, küresel tedarik krizleri ve gelişmeler sonrasında inşaat maliyetlerinde rekor yükselişler yaşanmıştı. İnşaat sektörünün en önemli iki hammaddesi olarak gösterilen demir ve çimento fiyatları bu süreçte zamlar ile rekor rakamlara ulaşırken yaşanan artış tepki çekmişti. 

Demir sektörü temsilcileri ile yapılan görüşmelerde demir fiyatlarına indirim yapılırken çimento sektörü temsilcileri ise yapılan zamların maliyetlerde yaşanan artıştan kaynaklandığını belirterek indirim yapmamış, Ekim ayı itibari ile çimento fiyatlarına yüzde 20 zam yapılacağı açıklaması ile gerilen ipler kopmuştu.

ÇİMENTO VE KLİNKER İÇİN GETİRİLEN İHRACAT YASAĞI DA İLAÇ OLMADI! 

Gelen yeni zam açıklaması sonrasında müteahhitler greve gitme kararı alırken boykot açıklaması ile Ticaret Bakanlığı ve Rekabet Kurulu devreye girmiş alınan karar kapsamında ilk önce çimentoya ardından ise klinkere ihracat yasağı getirilmişti.

Çimentoya yapılması planlanan yüzde 20 zam geri çekiilirken müteahhitlerin beklediği indirim müjdesi ise bir türlü gelmemişti. 

Müteahhitlerin indirim için tanıdığı 9 Eylül tarihi bugün itibari ile dolarken müteahhitler İMKON liderliğinde 40 ilde boykota gitti. İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu yapmış olduğu açıklamasında grev kararının 15 gün için alındığını ancak bekledikleri indirim haberi geldiği anda 2 günde de grevi sonlandırabileceklerini dile getirdi. 

Tellioğlu "Bu, yurtdışına sattığın için tedarik sorunu değildir, bu içeride üretimi kısıtlayarak fiyatı artırma politikasıdır. Bunu doğru bulmuyoruz. Ayrıca şu anda 4-5 büyük yatırımcının ilgili bakanlıklara çimento fabrikası kurmak için müracaatı olduğunu biliyoruz.

Dolayısıyla içeride çimento üretimini karşılamada kapasite sıkıntısı varsa bu yatırımcılara izin verilerek çimento sektörünün daha da büyütülmesine tarafız. Gerekirse de çağrımız karşılık bulmazsa biz de çimento fabrikaları kurma girişimine başlayabiliriz" diyerek bir kere daha müteahhitler olarak çimento fabrikası kurabileceklerini dile getirdi. 

ÇİMENTO FİYATLARINA İNDİRİM GELMEZSE KRİZ BÜYÜYEBİLİR! 

Türkiye'de ilk kez müteahhitlerin grev kararı aldıkları belirtilirken süreçte beklenen indirim haberinin gelmemesi halinde krizin büyüyebileceği uyarısı da geldi. Konut fiyatlarında yaşanan artışın dizginlenebilmesi için mutlaka üretim maliyetinin düşürülmesi gerektiği belirtilirken yine maliyetlerde yaşanan artışın kentsel dönüşüm projelerini de baltaladığı ve gelişigüzel zam uygulamalarına denetim getirilmesi gerektiği vurgulandı.

0 Takipçi