Normalleşme Süreci Başladı MYK Sınavları Kaldığı Yerden Devam Ediyor

Koronavirüs sebebi ile 16 mart 2020 de durdurulan Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) sınavları, alınan COVID-19 ek tedbirler ile 1 Haziran 2020 tarihi itibari ile yeniden başladı. Emlakjet, tüm emlak danışmanlarının sahip olması gereken ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ alım sürecinde emlak danışmanlarına güvenli bir belge alım süreci sunuyor.

Emlakjet ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ alım sürecinde aldığı COVID-19 tedbirleri ile danışanlarına sağlıklı bir belge alım süreci sunuyor. Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmesi ile birlikte sektörde aktif olarak rol üstlenen tüm emlak danışmanlarının 31 Ağustos 2020 tarihine kadar Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olması zorunlu hale getirildi. Ancak Koronavirüs nedeni ile 16 Mart 2020 tarihinde Mesleki Yeterlilik Kurumu sınavları erteleme kararı aldı. Mesleki Yeterlilik Kurumu, sınavların 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren COVID-19 tedbirleri alınarak tekrar başlatılacağını duyurdu.

İlk Sınav 5 Haziran Tarihinde yapıldı

1 Haziran’da başlayan Mesleki Yeterlilik Kurumu sınavları birçok emlak danışmanının yüzünü güldürdü. Emlakjet, normalleşme süreci kapsamında COVID-19 tedbirlerinin uygulandığı ilk Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavını 5 Haziran tarihinde gerçekleştirdi. Sınavlarda COVID-19 tedbirleri kapsamında emlak danışmanlarının sağlığı için bütün önlemler alındı. Alınan önlemler kapsamında:

- Sınav alanı sınav öncesinde dezenfekte edildi.

- Adaylara ücretsiz olarak maske ve eldiven dağıtıldı.

- Sınav öncesinde adayların ateşi ölçüldü ve adaylar arası sosyal mesafeye dikkat edildi.

Normalleşme Süreci Başladı MYK Sınavları Kaldığı Yerden Devam Ediyor

Emlak Ofislerinin Meleki Yeterlilik Belgesi Alması Şart

Emlak Danışmanı veya Sorumlu Emlak Danışmanı Belgesi almak isteyen emlak danışmanlarının teorik ve performans sınavlarından başarıyla geçmesi gerekiyor. Emlakjet, Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavını gerçekleştirmede yetkilendirilmiş olan SC Belgelendirme ile iş birliği yaparak hem üyelerinin hem de sektörün kazanmasına katlı sağlıyor. Emlak ofislerinde çalışan kişiler için ‘Emlak Danışmanı Seviye 4’, ofis ve firma sahibi olan kişiler için ise ‘Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5’ Mesleki Yeterlilik Belgesi sınav ücretleri de üyelik paketleri dahilinde Emlakjet tarafından karşılanıyor. Emlak ofislerinin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için Ticaret İl Müdürlüklerinden almaları gereken bu ‘Yetki Belgesi’ e-devlet üzerinde de görünecek olup bu belge için ise ön şart olarak Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması gerekiyor.

Normalleşme Süreci Başladı MYK Sınavları Kaldığı Yerden Devam Ediyor_1


0 Takipçi