REIDIN GYODER 2019 Haziran Endeksi Açıklandı

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Haziran 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre, satışların yüzde 63’ünün bitmiş, yüzde 37’sinin bitmemiş konut projelerinden yapıldığı Haziran ayında, banka kredisi kullanım oranı bir önceki ay ile aynı kalırken, senet kullanımı 5 puan geriledi.

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ 2019 yılı Haziran ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Faizlerin yüksek seviyede olması sektörde dönem bazlı durgunluğa neden olabiliyor. Mayıs ayında yüzde 14 olan banka kredisi kullanım oranının Haziran ayında da aynı kalması, sektörün yükselen konut kredisi faizlerinden olumsuz etkilenmeye devam ettiğini gösteriyor. Faiz oranlarının düşüşe geçmesiyle, konut kredisi kullanımı yeniden artacaktır” dedi. REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa ise Haziran ayı sonuçları hakkında şunları söyledi: “REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0.54, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.48 oranında artış gerçekleşti. Haziran ayında yabancı yatırımcıya gerçekleştirilen satışlar yüzde 7 oranında olup, bu satışlarda ağırlıklı olarak 1+1 özellikteki konut tipi tercih edildi. Satışlardaki konut bedeli ödeme yöntemlerine bakıldığında peşinatlı alım yüzde 50, senet kullanımı yüzde 36, banka kredisi kullanımı ise yüzde 14 oranında gerçekleşti. Mayıs ayına göre Haziran ayında peşinatlı alımda yüzde 10'luk bir artış, senet kullanımında yüzde 10'luk bir azalış oldu.“ Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, Haziran ayında bir önceki aya göre 1+1 konut tipinde yüzde 0.98 oranında artış, 2+1 konut tipinde yüzde 0.32 oranında artış, 3+1 konut tipinde yüzde 0.53 oranında nominal artış ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.62 oranında nominal artış yaşandı.

GYODER REİDİN Endeksine göre yeni konutlarda fiyat artışı yüzde 0.54

Kamuoyunda ‘markalı projeler’ olarak adlandırılan, ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen ‘ REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ sonuçları dahilinde edinilen bilgiye göre; Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0.54, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.48 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 86 oranında nominal artış gerçekleşti. Haziran ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 7’lik (son 6 aylık ortalama yüzde 7) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda yüzde 33 oranında 1+1 özellikteki konutlar tercih edildi. Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde; Haziran ayında peşinat kullanımının yüzde 50, banka kredisi kullanımının yüzde 14 ve senet kullanım oranının yüzde 36 seviyesinde gerçekleştiği görüldü. Mayıs ayında peşinat kullanımı yüzde 45, senet kullanımı yüzde41, banka kredisi kullanımı ise yüzde 14 oranında gerçekleşmişti.

Endeks verilerine göre stok erime hızı yüzde 1.50

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Haziran ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazlı stoklarda yüzde1.50 oranında erime gözlendi. Haziran ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 63’ü bitmiş, yüzde 37’si bitmemiş konut stoklarından oluştu.

0 Takipçi