Su yalıtımı olmayana artık yapı kullanma belgesi yok!

Uzun zamandır beklenen Su Yalıtımı Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. 1 Haziran 2018 itibariyle yürürlüğe girecek yönetmeliğe göre, su yalıtımı belirlenen esaslara göre olmayan binalara, gerekli şartlar yerine getirilene dek yapı kullanma belgesi verilmeyecek. Su yalıtımında pro-jelendirme, uygulama ve malzeme seçimi aşamalarına yönelik teknik şart-nameler hazırlanacak

İstanbul’da şiddetli yağışın ardından oluşan seller, büyük oranda su yalıtımı yapılmaması veya yanlış uygulama yapılmasından kaynaklanıyor. Su yalıtımı olmayan bir binanın ömrü 30 seneyle sınırlıyken yalıtımla bu süre 80 hatta 100 yıla kadar çıkabiliyor. Bu kadar büyük bir öneme sahip su yalıtımı ko-nusunda, uzun zamandır beklenen adım atıldı ve yeni “Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği” 27 Ekim 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelik, 1 Haziran 2018 itibariyle yürürlükte olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından; Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği İZODER’in girişimleriyle hazırlanan, mevcut mevzuattaki eksikleri giderecek, yapının taşıma yükünün bina yapıldığı andaki kalitesinde kalmasını hedefleyen yönetmelik pek çok iyileştirme barındırıyor.

Yönetmelik neleri beraberinde getiriyor?

-Su yalıtımının yönetmelikte belirtilen esaslara göre uygulanmadığı belir-lenirse yeni binalara yapı kullanma belgesi verilmeyecek.

-İlgili dernekler, su yalıtım projeleri, malzemeleri ve uygulaması üzerine teknik kılavuzlar hazırlayacak kamuoyuyla paylaşacak. Bir yol haritası belirlenerek toplumda bilinçlenme sağlanacak.

-Yeni binalarda mühendislerin doğru projelendirme yapması için gerekli şartlar; doğru ve sistemli bir şekilde belirlenecek.

-Malzeme seçiminin ve uygulamanın doğru bir şekilde yapılması sağlanacak. Malzeme seçimi için teknik bir şartname hazırlanacak.

Su yalıtımının maliyeti ne kadar?

Bugün yeni inşa edilen bir konutun metrekare başına maliyeti ortalama 405,94 TL ile 858,53 TL arasında değişiyor. Lüks konutlarda ise bu maliyet 1.374,78 TL’ye kadar çıkabiliyor. Binanın su yalıtım maliyeti ise bu meblağların yaklaşık olarak % 2-3’üne denk geliyor.

Emlakjet Haber

0 Takipçi