Tapu Dairelerinde Koronavirüs Yoğunluğu

Web Tapu, vatandaşın tapu müdürlüğüne gitmeden 46 tapu işlemini (satış, bağış, intikal vb.) elektronik ortamda gerçekleştirmesine imkan sunuyor.

Konut kredisinde yüzde 0.64 faiz oranının sunulması, alım-satıma hareket kazandırdı. Konut piyasası hareketlenince tapu müdürlüklerinde de yoğunluk meydana geldi. Tapu daireleri, bu yoğun dönemde hizmetini aksatmadan devam ediyor fakat koronavirüs tedbirleri kapsamında randevu almak şart oldu. Posta'dan Meltem Kara Söyleyenoğlu'nun haberine göre;  ‘Tapu işlemi yapayım’ derken koronavirüse davetiye çıkarmayın, randevu almadan gitmeyin. 

3 yol ile randevu alınabilir

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM), 3 yoldan randevu alma fırsatı sağlıyor. E-randevu üzerinden, Alo 181 hattından ve Web Tapu portalı sisteminden işlem yapılabiliyor. E-randevu ve Alo 181 yoğunluk sebebiyle günlerce ileriye tarih veriyor. Web Tapu’da ise aynı gün işlem gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca Web Tapu’da işlemler online olarak yapılıyor, yalnızca ıslak imza için tapuya gidilmesi gerekli. TKGM Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, önceden ön başvuru sistemiyle işlem kabul ettiklerini fakat koronavirüs tedbirleri sebebiyle Web Tapu işlem önerdiklerini ifade etti. Adlı, randevu alındığında cep mesajı ile randevu saatinin ve yerinin bildirildiğini kaydetti ve "Ancak birçok kişi randevusundan saatler önce tapu müdürlüğüne geliyor. Orada randevu saatini bekliyor. Bu durum hem tapu dairesini yoğunlaştırıyor hem de sağlık açısından riskli.

Hatalı işlem korkusu yaşamayın

Mehmet Zeki Adlı, vatandaşın Web Tapu’da hatalı bilgi vermekten korktuğu için işlem yapmaktan çekindiğine dikkat çekerek, şunu önerdi:  “Web Tapu’da verilen bilgiler, arka planda personelimiz tarafından kontrol ediliyor ve yanlışlık farkedilirse işlem yapanlar aranıp, hata düzeltiliyor. Ayrıca Web Tapu’yu kullananlar, tapu dairelerine gelip ıslak imza atmadan işlem sonlandırılmıyor. Bu nedenle ‘yanlış beyan veririm’ korkusu yaşamasınlar.”

0 Takipçi