TÜİK: Antalya’nın Kepez İlçesinde Kira Artış Oranları Yükseldi

TÜİK verilerine göre Antalya’da konuta yatırım yapan vatandaşlar kira artış oranı üzerinden de kar ediyor. Türkiye’de ortalama kiralıkların metrekare fiyatı 9 lira iken Antalya’da bu miktar yüzde 21 artışla 12 liraya yükseldi.

Antalya, yılın ilk 3 ayında gelen yabancı turist sayısıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25’lik bir artış gösterdi. Turizmin öncülüğünde gelişen Antalya, marka değerini yükselterek küresel yatırımcıların da gözdesi olmaya devam ediyor. TÜİK verilerine göre yabancıya konut satışında İstanbul’dan sonra ikinci sırada gelen Antalya, Ocak – Şubat - Mart aylarında geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 47'lik artış görüldü. Emlak Kulusi’nde yer alan bir habere göre, Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği verilerine göre, şehre son 3 ayda gelen turist sayısı, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 25'lik artışla 571 bin 207 olurken, yıl bazında rekor kırılması bekleniyor. 2018'de 13 milyon 642 bin yabancı turist ve 3 milyonun üzerinde yerli turistle tüm zamanların rekorunu kıran Antalya'da 2019 yılı için 15 milyon olan yabancı turist hedefi 16 milyona çıktı.

TÜİK emlak endeksi verilerine göre kira dönüş süresi 20 yıl

Antalya’ya ilçeler bazında bakıldığında ise Kepez ilçesi verileriyle de dikkat çekiyor. TÜİK Emlak Endeksi verilerine göre Antalya’nın kira dönüş süresi ortalama 20 yıl iken Kepez bölgesi, 18 yıllık amortisman süresiyle genel ortalamadan daha kısa sürede yatırımcıya geri dönüş vaad ediyor. Kepez, Antalya’nın ilçeleri arasında en kısa kira dönüşüne sahip iki ilçeden biri durumunda bulunuyor. Antalya’da konuta yatırım yapan yatırımcılar kira artışından da kar ediyor. Türkiye’de ortalama kiralıkların metrekare fiyatı 9 lira iken Antalya’da bu miktar yüzde 21 artışla 12 liraya yükseldi.

0 Takipçi