Web Tapu Kullanıcı Sayısı Corona Virüs Tehlikesinden Sonra Arttı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün yeni tip corona virüs tehlikesi sonrasında uygulamaya koyduğu Web Tapu sistemini kullananların sayısı arttı. Web Tapu sistemini 17 Mart tarihinde 20 bin, 18 Mart tarihinde ise 35 bin kişi kullandı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün yeni tip corona virüs (Kovid-19) tehlikesi sonrasında uygulamaya koyduğu Web Tapu sistemini kullananların sayısında artış görüldü. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, vatandaşları kalabalıklardan uzak tutmak için daha fonksiyonel hale getirilen uygulama ile internet üzerinden alım-satım, tapu kaydı, ipotek gibi işlemlerin tümü yapılıyor. Web Tapu uygulaması üzerinden malik, diğer vatandaşlara güvenli bir şekilde tapu bilgisi görüntüleme ve başvuru yapma yetkisi verebiliyor ya da verdiği yetkiyi kaldırabiliyor. Anadolu Ajansı muhabirinin edindiği bilgiye göre, uygulamaya daha fonksiyonel olması için kamu kurumları ve şirketler bazında da yeni modüller ilave edildi. Herhangi bir mağduriyetin yaşanmasını engelleyen Web Tapu uygulamasında vatandaşlar işlemlerini çok daha hızlı bir biçimde ve beklemeden yapabiliyor, işlemlerinin bütün aşamasını da takip edebiliyor.

Randevusuz başvurular kabul edilmiyor

Vatandaşlar, sistem üzerinden kolaylıkla gerçekleştireceği işlemler sonrası sadece ıslak imza için tapu müdürlüklerine gidiyor. Yabancı uyruklular dahil olmak üzere ıslak imza için işlem yapmak isteyen vatandaşlar, randevularını "Alo-181" çağrı merkezi aracılığıyla ya da "www.tkgm.gov.tr" adresinden online şekilde alabiliyor. Müdürlüklere randevusuz ve Web Tapu sistemi üzerinden yapılmayan başvurular kabul edilmiyor. Vatandaşlar, tapu müdürlüklerine gitmek yerine yeni tip corona virüs tehlikesinden sonra daha da fonksiyonel hale getirilen Web Tapu uygulamasını kullanıyor. Web Tapu sistemini kullanan sayısı 16 Mart tarihinde yaklaşık 10 bin iken bu rakam 17 Mart tarihinde 20 bine, 18 Mart tarihinde ise 35 bine yükseldi. Yabancı uyruklu talep sahiplerinin her türlü mevzuat ve vatandaşlığa ilişkin bilgi talepleri ise "www.yourkeyturkey.gov.tr" adresinden karşılanacak.

Son dönemde yaşanan gelişmeler ile birlikte konut kredi faizlerinde ve asgari peşinat oranlarında da düşüş yaşandı. Konu ile ilgili başka bir haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

0 Takipçi