Yabancıya Satışta Tapu Takas Dönemi Başladı

Yabancıya satış işlemlerinde gayrimenkul ile satış bedeli olan nakdin eş anlı olarak el değiştirmesini sağlayan uygulama olan tapu takas artık yabancı gerçek kişilere de açıldı.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Mülkiyet hakkı ve alım satım bedelinin el değiştirmesi sırasında alıcı ile satıcının karşılaştığı olumsuzlukların önlenmesi amacıyla kurulan tapu takas sistemi artık yabancıya satış işlemlerinde de açıldı. Bu ödeme sistemi ile yabancı gerçek kişiler de vergi kimlik numaralarını kullanarak güvenli ve hızlı bir şekilde işlem yapabiliyorlar. Taraflar, Takasbank web sitesinden ve mobil uygulamalarından yabacıya satış tapu takas sistemi içerisinde ulaşılarak güvenli bir ortamda gayrimenkullerin alım satım işlemleri gerçekleştirilebiliyorlar" dedi.

Yabancıya satış işlemlerinde tapu takas sistemi en güvenli yöntem

Günümüzde tapu işlemleri sırasında genellikle nakit paranın tercih edildiğini belirten Özelmacıklı “Sistem sahte para, dolandırıcılık, sayma ve taşıma gibi riskleri aslında aslında bertaraf ediyor. Bloke çek gibi ödeme sistemlerine göre ise çok daha ucuz ve güvenli. Tapu takas sistemi kullanılması halinde alıcı ve satıcılardan, satış bedeline bakılmaksızın sadece 70 TL ücret tahsil ediliyor. 17 Nisan 2015’den beri sistem sadece 43 işlemde kullanıldı. Bu kullanımın artması gerekiyor” dedi. Tapu Takas sisteminin etkin kullanılması için emlak işletmelerinin müşterilerini sisteme yönlendirmesi gerektiğini de belirten Altın Emlak Genel Müdürü “Daha yaygın ve etkin kullanımı için, Tapu Takas sistemine, emlak işletmelerinin hizmet bedelinin tahsili de ilave edilmelidir. Böyle bir düzenleme olduğu takdirde, emlak işletmeleri de bu sistemin kullanımı müşterilerine tavsiye edeceklerdir” dedi.

0 Takipçi