/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
is-bankasi-logo

Bütçenize uygun ev sahibi olabilmeniz için krediniz İş Bankası'nda!

Türkiye İş Bankası Konut Kredisi Hesaplama

Kullanmak istediğiniz kredi tutarını ve vadeyi giriniz.

Kredi Tutarı
TL
Vade

* Kullanılacak kredi tutarı üzerinden %0.5 oranında tahsis ücreti tahsil edilecektir.

Türkiye İş Bankası Konut Kredisi Başvuru Formu

Türkiye İş Bankası’nın sizinle iletişime geçebilmesi için aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Ad
Soyad
TC Kimlik No
Telefon No
E-Posta (Opsiyonel)
İl
İlçe
Şube

Sıkça Sorulan Sorular

  • Konut kredisi nasıl hesaplanır?
chevron_right
Çekilecek kredi miktarı ve seçilen bankanın faiz oranı çarpılır. Faizle ödenecek miktar vadeye bölünür. Sonuç olarak her ay ödenecek konut kredisi taksiti hesaplanır.
  • Konut kredisi alabilir miyim?
chevron_right
Aylık gelirinizi belgeleyebiliyorsanız, reşitseniz ve 75 yaşın altındaysanız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız ve söz konusu aylık taksitler gelirinizin %60’ından az ise konut kredisi alma ihtimaliniz yüksek olacaktır.
  • Ne kadar konut kredisi çekebilirim?
chevron_right
Konut kredisi için başvurulan evin tutarının %75’i kadar konut kredisi çekilebilir. Geri kalan %25’lik kısım ise ev sahibine peşin olarak verilir.

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Bugünkü yazımızda birçok kişinin merak ettiği konut kredisi konusunu ele aldık. Bu yazıda konut kredilerinin hesaplanması ve faizleri gibi birçok bilgiyi bulabilirsiniz. Artan konut fiyatlarına bağlı olarak ev kredisi pek çok insan tarafından her gün tercih edilen bir ev satın alımı yöntemidir. Bunun hesaplaması seçilen bankadan bankaya değişebilmektedir. Ancak konut kredisi hesaplamak için esas olarak çekmek istenen kredi miktarı ve bankanın belirlediği faiz oranı çarpılır. Bu çarpım, her ay ödenmiş miktarın düşülmesine dikkat ederek ana para için tekrarlanır. Sonrasında, faizle ödenecek miktar belirtilen ya da istenen vadeye bölünür. Böylelikle her ay ödenecek eşit taksitler ortaya çıkar. Bu noktada konut kredi faizleri konusu iyi araştırılması gereken bir konudur. Ev kredisi çekecek kişinin ödeme şartlarına ve ihtiyaçlarına en uygun bankayı seçmesi kritiktir. İş Bankası konut kredi fırsatı için https://www.emlakjet.com/hizmetlerimiz/isbankasi-konut-kredisi/ sayfası mutlaka bakılması gereken kaynaklardandır.

Konut Kredisi Kimlere Çıkar?

Ev kredisi hesaplama adımına geçmeden önce konut kredisinin kimlere çıkabileceğine göz atmakta fayda var. İşte konut kredisinin çıkma ihtimalinin artıran faktörler:

  • Konut kredisi alabilmek için kişinin aylık gelirini belgeleyebilmesi gerekir. Ayrıca ücretli bir çalışan olma durumunun haricinde başka bir gelir varsa bunun da belgelenmesi bir avantaj olacaktır.
  • Reşit olmak, çalışıyor olmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, konut kredisine başvurmanın esas koşullarıdır. Ancak yaşın da yalnızca 18 üstü olması yetmemektedir; en fazla 75 yaşında olmak da koşullar arasındadır.
  • Kredi notunun olabildiğince yüksek olması faydalı olacaktır. Kredi notu çok düşük olan kişilere konut kredisi çıkma ihtimali daha azdır. Bankalar konut kredisi vermek için bazı durumlarda kişinin başka kredi borçlarını kapatmasını isteyebilmektedir.
  • Kişinin aylık taksitleri, gelirinin yüzde 60’ından aşağı ise ev kredisi çıkma ihtimali işin aksinden çok daha yüksektir. Bankalar bu noktada yalnızca kişinin değil, eğer varsa hane halkının da gelirine dikkat etmektedir.
  • Konut kredisinin çıkma ihtimalini çok artıran bir etken ise peşinat yatırabilmektir. Seçilen konutun minimum yüzde 10’unu peşin olarak ödeyebilmek büyük bir avantajdır. 

Konut Kredisi Ne Kadar Çekilebilir?

Öncelikle düzenli gelirlerin (örn., kira, maaş vs.) toplamı kadar konut kredisi çekilebilmektedir. Düzenli gelir ne kadar çoksa konut kredisinin tutarı da o kadar çok çıkabilmektedir. Konut kredisine başvurusu yapmak istenen konutun yüzde 75’i kadar konut kredisi çekebilmek mümkündür. Böyle yaparak kalan yüzde 25’lik tutarın mutlaka ev sahibine verilmesi gerekmektedir. Kısa bir hesaplama yapmak gerekirse düzenli gelirin yarısının aylık olarak ödenmesi durumunda konut kredisi taksiti belirlenir. Örnek olarak kişinin geliri 3.000 Türk lirası ise yarısı 1.500 Türk lirası olacaktır. Bu miktar eğer 120 ay olarak vadelendirilirse 180.000 Türk lirası kadar bir kredi tutarı mümkün olabilmektedir. 

Bu konu üzerinde daha fazla bilgi edinmek için internet üzerinde kısa bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Bu konuya benzer olan yazıları okumaya devam etmek için Emlakjet.com sitesi üzerindeki blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.