/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Ortaköycancel

Aksaray Ortaköy Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Ortaköy Kiralık Daire Bakanlara Önemli Bilgiler

Ortaköy kiralık daire düşünenler için, ilçe hakkında tüm önemli bilgileri tek bir yazıda topladık. Bu yazıyı okuduktan sonra, semtin coğrafi konumu, ekonomik yapısı, iklimi, demografik yapısı ve mahalleleri hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Yazıyı okumayı bitirdikten sonra, aklınızdaki tüm soruların cevaplarına ulaşacak ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşacaksınız. Ortaköy, İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Anadolu kısmında yer alan Aksaray’a bağlı bir ilçedir. Kentin en gelişmiş ve en kalabalık ikinci ilçesi olan Ortaköy, 1989 yılından önce Niğde’ye bağlı bir ilçe iken, bu tarihten sonra Aksaray’a bağlanmıştır. Bu durumun en temel nedeni Aksaray’ın il statüsüne kavuşmuştur. Ortaköy ilçesi, Aksaray bölgesinin en hızlı gelişen yerleşim birimidir. 

 

Ortaköy Kiralık Daire Arayanlara İlçenin Coğrafi Konumu

Ortaköy kiralık ev düşünenler, ilçenin coğrafi konumu ve iklim bilgisi hakkında mutlaka ev sahibi olmalıdırlar. Ortaköy’ün kuzeyinde Aksaray iline bağlı Ağaçören, güneyinde kent merkezi, doğusunda Nevşehir’e bağlı Gülşehir, batısında Ankara’nın bir ilçesi olan Şereflikoçhisar bulunmaktadır. Yaylalara üzerine kurulmuş olan ilçe, kent merkezinden 173 kilometre uzakta, Ankara-Adana karayolu üzerinde yer almaktadır. İlçenin denizden yüksekliği ise 1240 metre olarak hesaplanmıştır. 752 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine kurulan semtte kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Doğal bitki örtüsünün zayıf olduğu Ortaköy’de, en çok bozkır bitkisine rastlanmaktadır. En soğuk ay Ocak iken, en sıcak ay Temmuz’dur. Bölgede ortalama sıcaklık 8 derecedir. Kışın kar yağışının yoğun olarak görüldüğü semt, en çok ilkbahar aylarında yağış almaktadır. 

 

Ortaköy Kiralık Daire Düşünenlere İlçenin Ekonomisi

Ortaköy kiralık konut bakanlar için, bir diğer önemli bilgi semtin ekonomik yapısı ve istihdam potansiyelidir. Kentin en gelişmiş ikinci ilçesi olması nedeniyle, bölgede birçok ekonomik faaliyet yürütülmektedir. Yerel halkın önemli bir bölümü tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlamaktadır. Bölgede arpa, şeker pancarı ve buğday yetiştirilmektedir. Buna ek olarak, çok sınırlı bir alanda sebze ve meyvede üretilmektedir. Ancak tarımsal çeşitlilik, iklim koşulları sebebiyle düşüktür. Yayla üzerine konumlanması nedeniyle, ilçede büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Özellikle keçi ve koyun beslenmektedir. Dokumacılık ve halıcılığın geliştiği ilçe, kent merkezine uzak bir noktada yer almaktadır. Bu nedenle, kendi kendine yetebilecek bir şekilde gelişim göstermiştir. İlçede az sayıda imalathane ve atölye bulunmaktadır. Küçük imalathaneler, nüfusun yaklaşık %2’sine istihdam olanağı sağlamıştır. 

 

Ortaköy Kiralık Daire Seçeceklere İlçenin Demografik Durumu 

01 Şubat 2019 yılı TÜİK Raporundan elde edilen verilere göre, ilçede toplam 32. 504 kişi yaşamını sürdürmektedir. Bu kişilerin 16.658’i kadın, geriye kalan 15.846’sı erkektir. Çok daha açık bir şekilde ifade edecek olursak, semt nüfusunun %51.25’i kadın, %48.75’i erkektir. İlçe, on iki farklı mahalle ile otuz bir köyden meydana gelmektedir. Bucak yerleşimi yoktur. Aksaray Ortaköy kiralık ev düşüncenizde kararlı iseniz, ilçedeki on yerleşim biriminden birinde arayışlarınızı yoğunlaştırabilirsiniz:

 

  • Balcı Mahallesi 
  • Çankaya Mahallesi 
  • Esentepe Mahallesi
  • Fatih Mahallesi
  • İstiklal Mahallesi
  • Karşı Mahallesi
  • Kızılay Mahallesi
  • Maltepe Mahallesi
  • Mehmet Akif Ersoy Mahallesi
  • Plevne Mahallesi

 

Eğer Ortaköy kiralık daire düşüncenizde kararlı iseniz ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmak isterseniz, ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya EmlakJet listeleme sayfalarında yer alan sahibinden Aksaray Ortaköy kiralık daire ilanlarına göz gezdirebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

29 Ağustos 2020

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

28 Ağustos 2020

Ortaköy Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.