/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Güdülcancel

Ankara Güdül Kiralık Daire İlanları

araması için uygun ilan bulunamadı

Ankara Güdül Kiralık Daire Tercih Edecekler İçin Önemli Bilgiler

Ankara Güdül Kiralık Daire arayanlar için, ilçe hakkında bilmeleri gereken hemen her şeye bu yazıda yer verdik. İlçenin tarihinden, ekonomik yapısına değin birçok konuya değindiğimiz yazıyı okuduktan sonra kafanızdaki tüm sorulara cevap bulabileceksiniz. Türkiye’nin başkenti ve ülkenin en kalabalık ikinci ili olan Ankara’nın kuzey batısında yer alan Güdül ilçesi, il merkezine 90 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İlçe ayrıca Ayaş’a 33 kilometre, Beypazarı’na 60 kilometre, Kızılcahamam’a 93 kilometrelik mesafededir. Güdül’ün yüzölçümü, 383 kilometrekare olarak ölçülmüştür ve 1.100 metrelik rakımı ile, Ankara’nın en yüksek ilçelerinden biridir.

 

Ankara Güdül Kiralık Daire Arayanlar İçin İlçenin Tarihi

Yapılan araştırmalar ve incelemeler neticesinde Güdül ilçesinin, tarih öncesi çağlardan beri bir yerleşim bölgesi olma niteliği taşıdığı anlaşılmıştır. İlçede bulunan en eski mağara resimleri, M.Ö 2000’li yıllara dayanmaktadır ve Hititler tarafından yapılmıştır. Bölgede daha sonrasında ise Frigler hakimiyet kurmuştur. Ankara Güdül kiralık konut tercih edecekler, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir semtte yaşamını sürdürme şansına erişeceklerdir. İlçe daha sonrasında Romalıların istilasına uğraşmıştır ve Hristiyanlığın yayılması için önemli bir merkez olarak tarihteki yerini almıştır. Doğu Roma İmparatorluğu’na bağlı askeri güçlerin ilçede ikamet ettiği bilinmektedir.  1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Zaferi ile, ilçe Anadolu Selçukluları’nın eline geçmiştir. Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarında fethedilen semt, 1 Eylül 1957 yılına değin Ayaş ilçesine bağlı bir nahiyedir.  Aynı yıl çıkarılan kanunname ile, bölge ilçe statüsüne kavuşmuştur. Bu durum Güldül’ün hızlı bir şekilde gelişmesini sağlamıştır.

 

İlçenin Coğrafi Konumu

Ankara Güdül kiralık daire arayışını sürdürenler için, ilçenin coğrafi konumu ve iklimi hakkında bilgi edinmelidirler. Deniz seviyesinden bin metre yüksekte yer alan ilçede kışlar soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Kurak geçen yaz aylarında ise, gece ile gündüz arasında ciddi sıcaklık farkları vardır.  En yüksek 35 derece sıcaklığa ulaşan ilçede, en düşük sıcaklık -10 olarak ölçülmüştür. İlçeye yağışlar genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında, yağmur olarak düşmektedir. Oldukça dağlık bir arazi üzerine kurulu olduğundan, bölgede tarıma elverişli alan sayısı çok azdır. Sınırlı sayıda olan tarım arazileri Sakarya Nehri’nin kolları olan Kirmir, Suvari ve İlhan Çayı tarafından beslenmektedir.

 

Ankara Güdül Kiralık Daire Tercih Edecekler İçin Mahalle Bilgisi

Ankara’nın önemli ilçelerinden biri olan Güdül’ün nüfusu, 2018 TÜİK verilerine göre 8.050 olarak hesaplanmıştır. Nüfusun 3.907’si erkek, 4.143’ü kadındır. Bu bilgiden hareketle, nüfusun %48.53’ünün erkek, %51.47’sinin kadın olduğunu söyleyebiliriz. Nüfus artış hızı oldukça düşük olan ilçede yaşayan kişi sayısı, bir önceki yıla göre azalmış ve on bin sınırının altına düşmüştür. Bu sebeple şehrin karmaşasından ve kalabalığından uzakta, sakin bir hayat sürdürmek isteyenler için Ankara Güdül kiralık ev arayışı oldukça makul görünmektedir.       

       

1957 yılında kurulan ilçenin 31 farklı mahallesi bulunmaktadır. Bu mahallelerden yalnızca beşi merkezde yer almaktadır ve ilçe nüfusunun %32.15’i bu merkez mahallelerinde yaşamını sürdürmektedir. İlçe merkezine 22 kilometrelik mesafesi ile en uzakta yer alan yerleşim bölgesi ise Güneyce Mahallesi’dir. Güneyce, aynı zamanda ilçede en kalabalık nüfusa sahip mahalle olma özelliği taşımaktadır. Bölgede bir ev kiralamayı düşünenler, aşağıdaki mahallelerden birini tercih edebilirler: 

 

 • Aşağı Mahalle
 • Emirler Mahallesi
 • Karamanlar Mahallesi
 • Yeni Mahalle
 • Yukarı Mahalle
 • Güneyce Mahallesi
 • Karacaören Mahallesi
 • Sorgun Mahallesi
 • Salihler Mahallesi
 • Yeşilöz Mahallesi

 

Ankara Güdül Kiralık Daire arayışında olanlar için hazırladığımız bu yazıyı okuduktan hemen sonra harekete geçmek isterseniz, bölgedeki emlakçılara danışabilir veya Güdül kiralık daire sahibinden gibi ilanların yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

26 Eylül 2020

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Güdül Kiralık Daire
Ankara Güdül Kiralık Daire fiyatları ve ilanları emlakjet.com"da! Güdül Kiralık Daire seçeneklerini filtreleyip size en uygun evleri sıralayıp inceleyebilirsiniz. Diğer ilan seçeneklerini incelemek isterseniz bu sayfaları gezebilirsiniz
 • Sakarya Sapanca Gazipaşa Mahallesi Satılık Daire
 • Bursa Mudanya Kumyaka Mahallesi Satılık Arsa
 • Kırklareli Vize Kışlacık Köyü Satılık Tarla
 • Yalova Çiftlikköy Taşköprü Bld. (Taşköprü Mahallesi) Satılık Daire
 • Malatya Satılık Benzin İstasyonu
 • Emlakjet
  EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

  Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

  Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

  Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
  Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.