/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Haymanacancel

Ankara Haymana Kiralık Daire İlanları

araması için 2 ilan bulundu

Ankara Haymana Kiralık Daire Arayanlar İçin Merak Edilenler

Ankara Haymana kiralık daire tercih edecekler için, ilçenin coğrafi konumundan emlak piyasasına kadar birçok farklı konuya değindiğimiz bu yazıyı okuduktan sonra aklınıza takılan tüm soruların cevabını bulacaksınız. Haymana, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara’nın bir ilçesidir. İlçe Ankara’nın güneyinde yer almaktadır ve kent merkezine 72, Polatlı’ya 42 ve Gölbaşı’na 50 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İlçenin doğusunda, yine Ankara’ya bağlı olan Bala ve Gölbaşı semtleri, güneyinde Kulu ve Cihanbeyli, batısında Polatlı yer almaktadır. İlçe, 2.983 kilometrekarelik bir arazi üzerine kurulmuştur ve bu hali ile Ankara’nın en büyük ilçelerindendir. Haymana, deniz seviyesinden 1.259 metre yüksekte yer almaktadır.  İlçeye adını veren yeryüzü şekli ise Haymana Platosu’dur. Aynı zamanda ilçe de Karacadağ, Mangaldağ ve Çaldağı da bulunmaktadır. Ormanlık alanın yok denecek kadar az olduğu ilçede, 297,6 hektarlık alanda tarım yapılmaktadır.

 

Ankara Haymana Kiralık Daire Düşünenler İçin İlçenin Tarihi

Köklü geçmişi ve sahip olduğu kültürel değerleri ile Haymana, Türkiye’nin en eski yerleşim bölgelerinden biridir. İlçenin tarihi paleolitik çağlara değin uzanmaktadır. Gavurkale Harabeleri’nde M.Ö 2000’li yıllarına ait bazı kalıntılar bulunmuştur. Bölgede sırası ile Hititlerin, Frigyalıların, Perslerin, Galatların, Romalıların ve Bizanslıların hüküm sürdüğü bilinmektedir. Özellikle Kavimler Göçü ile bölge, önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. 8. Yüzyıldan 11.yüzyıla kadar Bizanslıların egemenliğinde kalan Haymana Bölgesi, 1071 yılında Türklerin eline geçmiştir. 1243 yılında Kösedağ Savaşı ile yıkılış sürecine giren Anadolu Selçukluları bölgeden çekilince, Osmanlı Devleti bölgede hakimiyet kurmuştur.  Ankara Savaşı’ndan sonra yaşanan Fetret Dönemi ile Osmanlılar’dan ayrılan ilçe Yavuz Sultan Selim’in Çaldıran Savaşı ile yeniden Osmanlı Devleti’ne katılmıştır. Tüm bu bilgilerden hareketle Haymana kiralık ev tercih edeceklerin, bölgenin tarihi havasını soluma fırsatı elde edeceğini söyleyebiliriz.

 

İlçenin Ekonomk Durumu

Ankara Haymana kiralık daire tercih etmeden önce, ilçe hakkında bilgi sahibi olmanız gereken konulardan biri de bölgenin ekonomik yapısıdır. Haymana’da ticari yaşam oldukça gelişmiştir. Kral Yolu ve İpek Yolu üzerinde yer alan ilçenin potansiyeli oldukça yüksektir. Olumsuz iklim koşulları sebebiyle tarımsal çeşitliliğin az olduğu ilçede buğday, arpa, yulaf, nohut, mercimek, pancar yetiştirilmekte ve burada yetiştirilen tarımsal ürünler iç pazarın ihtiyacını karşılamak üzere pazarlara sevk edilmektedir. İlçede yetiştirilen kimyon ise, İzmir limanından Avrupa şehirlerine satılmaktadır.   Yaz sezonunda kaplıcalar için gelen yerli turist sayısı artış göstermektedir. Her sezon ortalama 200.000 kişinin geldiği kaplıcalar, ilçede otelcilik ve pansiyonculuk gelişmiştir. Termal turizminin gelişmesi ile beraber, Haymana günlük kiralık evler arayan kişilerin sayısı, artış göstermiştir.

 

Ankara Haymana Kiralık Daire Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporu’ndan alınan verilere göre bölgede toplam 17.797 adet konut bulunmaktadır ve konut başına düşen kişi sayısı 4,03’tür. Bu rakam, Türkiye ortalamasının üstündedir. Hane başına düşen kişi sayısı ile, yüksek potansiyele sahip olan emlak piyasası ise bir hayli canlıdır. Haymana’daki konutların ortalama alanı yaklaşık olarak 65 metrekaredir. Bölgede ev tutmak isteyen bir kiracı ise, metrekare başına ortalama 9 Türk Lirası ödemeyi gözden çıkarmalıdır. Bir başka deyişle, ilçedeki ortalama konut liraları 550-600 Türk Lirası arasındadır. Örneğin, 1+1 konut tipinde, ortalama 60 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daireyi tutmak için 587 Türk Lirası ödemeniz gerekmektedir. Ankara Haymana Kiralık Daire arayışınız hala devam ediyorsa, size en yakın emlakçıya başvurabilir veya EmlakJet listeleme sayfaları aracılığı ile hayalinizdeki eve bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

6 Ağustos 2020

Ağustos 2020 Kira Artış Oranları Açık...

Ağustos 2020 Kira Artış Oranları Açık...

6 Ağustos 2020

İstanbul'da 100 Bin Konut Dönüşecek

İstanbul'da 100 Bin Konut Dönüşecek

4 Ağustos 2020

Emlak Sektöründe Hareketlilik Hız Kaz...

Emlak Sektöründe Hareketlilik Hız Kaz...

30 Temmuz 2020

İlk Kez Konut Alacaklara 82 Bin TL Hi...

İlk Kez Konut Alacaklara 82 Bin TL Hi...

29 Temmuz 2020

Haymana Kiralık Daire
Ankara Haymana Kiralık Daire fiyatları ve ilanları emlakjet.com"da! Haymana Kiralık Daire seçeneklerini filtreleyip size en uygun evleri sıralayıp inceleyebilirsiniz. Diğer ilan seçeneklerini incelemek isterseniz bu sayfaları gezebilirsiniz
 • KKTC İskele Satılık Villa
 • Balıkesir Burhaniye Kızıklı Mahallesi Satılık Tarla
 • İstanbul Eyüp Topçular Mahallesi Satılık İşyeri
 • Eskişehir Odunpazarı Çankaya Mahallesi Satılık Daire
 • Antalya Muratpaşa Topçular Mahallesi Satılık Arsa
 • Emlakjet
  EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

  Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

  Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

  Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
  Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.