/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Balyacancel

Balıkesir Balya Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Balya Kiralık Daire Düşünenlere Tercih Rehberi

Balya kiralık daire arayanlar için, ilçe hakkında kafalarına takılan tüm soruların cevaplarına ulaşabilecekleri bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra ilçenin coğrafi özellikleri, ekonomisi ve demografik yapısı hakkında bilgi sahibi olacak ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşacaksınız. Balya, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan Balıkesir iline bağlı bir ilçedir. Küçük İstanbul lakabı ile anılan ilçede yer alan maden ve fabrikaların kapatılması bölge ekonomisini olumsuz etkilemiştir. Bu iki ekonomik faaliyetin semtte azalması, bölgenin eski önemini kaybetmesine neden olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu döneminden itibaren Balya madenlerinin işletildiği ilçe, çinko, kurşun, manganez ve linyit bakımından zengindir. Bilinen ilk ismi Kocagümüş olan semt, Karesi Sancağı’na bağlıdır. Daha sonra cumhuriyetin ilanı ile semt bugünkü ismini almıştır.

Balya Kiralık Daire Arayanlara İlçenin Coğrafyası

Balya kiralık ev arayanlar için düşündüğümüz bu yazının ilk kısmında ilçenin coğrafi özelliklerinden bahsedeceğiz. Balıkesir’e bağlı bir ilçe olan Balya, 936 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine kurulmuştur ve ilçenin rakımı, daha açık bir ifade ile denizden yüksekliği 225 metredir. Kent merkezinden tam 52 kilometre uzakta bulunan ilçenin doğusunda il merkezi, batısında Çanakkale’ye bağlı Yenice ilçesi, kuzeyinde Manyas ve Gönen, güneyinde ise İvrindi ve Havran ilçeleri bulunmaktadır. Dağlık bir arazi üzerine kurulan ilçe, şifalı suları ile meşhurdur. Bölgede maden yataklarının bulunup işlenmesi ise 100 öncesine uzanmaktadır. Semt, Çanakkale’den 170, İstanbul’dan ise yalnızca 220 kilometre uzaktadır. Semtte ılıman bir Akdeniz ikliminin hüküm sürmektedir. Bu nedenle yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise yağışlı geçmektedir. Kış aylarında kar ve yağmur görülmektedir.

Balya Kiralık Daire Seçeceklere İlçenin Ekonomisi

Bir bölgenin ekonomisi, o semtin ya da kentin yerleşiminden emlak piyasasına kadar birçok farklı alana etki etmektedir. Bu nedenle Balya kiralık konut düşünenler, yazının bu kısmını dikkatle okumalıdırlar. İlçe ekonomisi tarıma dayalıdır. Dağlık bir arazi üzerine kurulu olması nedeni ile ilçede sınırlı bir alanda tarım yapılmaktadır. Buğday, arpa, mısır ve nohut başlıca tarımsal ürünlerdendir. İlçede kurşun ve çinko madenleri de bulunmaktadır ve özel bir şirket tarafından işletilen bu madenlerde 750 kişiye iş imkanı sağlanmaktadır. Türkiye’nin en büyük metalik maden işletmesi Balya’da bulunmaktadır. İlçede bulunan şifalı sular, sağlık turizminin yapılmasına imkan sağlamıştır. İlçe merkezinden 22 kilometre uzakta bulunan şifalı sular, romatizma, siyatik ve kireçlenme gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

Balya Kiralık Daire Bakanlara İlçenin Demografisi

Balya’nın nüfusu, 01 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan TÜİK raporuna göre, 13.141’dir. bu kişilerin %50.19’u kadın, %49.81’i ise erkektir. Rakamsal ifadeler ile, 6545 erkek, 6596 kadın yaşamaktadır. Bu veriler ışığında nüfusun cinsiyetlere dengeli dağıldığını söyleyebiliriz. İlçe nüfusu 2007 yılından itibaren düzenli bir şekilde azalmaktadır. Yalnızca 2017-2018 yılı aralığında popülasyonun artış hızı %1.11’e ulaşmıştır. Balıkesir Balya kiralık ev tercih etmeyi düşünenler aşağıdaki mahallelerden bir veya birkaçında araştırmalarını yoğunlaştırabilirler. Gelişmişliklerine göre mahalleler aşağıdaki gibidir:

  • Enver Paşa Mahallesi

  • Koca Camii Mahallesi

  • Dereköy Mahallesi

  • Çamaşvar Mahallesi

  • Kayalar Mahallesi

  • Yenikavak Mahallesi

  • Ilıca Mahallesi

  • Hacı Hüseyin Mahallesi

  • Danişment Mahallesi

  • Çarmık Mahallesi

Eğer Balya kiralık daire düşüncenizde kararlı iseniz, ilçede hizmet veren emlakçılar ile görüşebilir veya sahibinden Balya kiralık konut ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilir, hayallerinizdeki evi hemen bulabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Balya Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.