/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kiğıcancel

Bingöl Kiğı Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Kiğı Kiralık Daire Arayanlara Emlakjet Şehir Rehberi

Emlakjet.com yeni bir ev sahibi olmak isteyen herkese aradıkları evi en hızlı ve en kolay şekilde buldurmaya yardımcı olmaya uzun yıllardır devam ediyor. İstediğiniz kriterlere en uygun ilanı kolaylıkla bulup, hızlıca sahip olabileceğiniz Jethat teknolojisi ile her geçen gün mutlu ev sahiplerinin sayısını artırmaktan gurur duyuyoruz. Kiğı kiralık daire arayanlar için özel olarak hazırladığımız bu yazımızda sizlere ilçe hakkında bilinmesi gereken tüm genel bilgileri aktardıktan sonra ev ve lokasyon tercihinizde kolaylık sağlayacak.

Kiğı, Doğu Anadolu Bölgesinde Yukarı Fırat Bölümünde yer alan Bingöl ilinin merkezine 75 kilometre mesafede bulunan bir ilçesidir. Tamamen engebeli ve ormanlık bir coğrafyaya sahip olan ilçe deniz seviyesinden 1700 metre yüksekte, Bingöl ve Şeytan Dağlarının arasındaki ovada  kurulmuştur. Tarihi M.Ö. 3000 yıllarına kadar dayanmaktadır. İlçe topraklarına sırasıyla; Hititler, Urartular, Persler hakimiyet sağlamış ve daha sonra Makedonya, Roma, Sasani ve Bizans İmparatorluklara ev sahipliği yapmıştır. Halit Bin Velit tarafından ilk defa Türk topraklarına kazandırılan Kiğı, 1071 tarihinden sonra Selçukluların eline geçmiştir. Tarihi kayıtlara göre ilçenin ismi, Bizans döneminde bölgenin komutanı olan Kiğan ya da Kia adındaki Komutan dolayısıyla buraya böyle isim verildiği düşünülmektedir. Erzincan yöresine ait tarihi kayıtlarda ise Kiğı ilçesi, dağlar memleketi anlamında kullanılan bir kelime olarak geçmektedir. Kiğı kiralık daire arayışında olanlar için çevresinde bulunan diğer ilçeler şunlardır;

  • Doğusunda Adaklı ilçesi,
  • Batısında Yayladere ilçesi,
  • Güneyinde Elazığ’ın Karakoçan ilçesi,
  • Kuzeyinde Tunceli’nin Pülümür ilçesi,
  • Kuzeydoğusunda Yedisu ilçesi ile komşudur. 

2019 yılı TÜİK verilerine göre nüfusu 5.013 kişidir. Bu nüfusun yüzde 41,93’ü kadın, yüzde 58,07’si erkekten oluşmaktadır. Bingöl ilinin en az nüfusa sahip ilçelerinden biri olan Kiğı’nın toplam yüzölçümü ise 438 kilometrekaredir. 

Kiğı Kiralık Daire Arayanlar İçin İlçenin İklim Özellikleri

Kiralık daire seçiminizi yapmadan önce yaşayacağınız coğrafyanın hava koşulları hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Kiğı kiralık ev arayışında olanlar için ilçenin bulunduğu yöre karasal iklimin hakim sürdüğü bir konumdadır. Denizden yüksekliğinin fazla olması sebebiyle hava sıcaklığı çok düşüktür. Kış mevsimi uzun, soğuk ve karlı geçmekte, yaz mevsimi ise nispeten kurak bir iklim özelliği vardır. Yılın en düşük sıcaklıkları ocak ve şubat ayları olarak kayıtlara geçmektedir ve sıcaklık -35 derecelere kadar düşmektedir. Günlük hayatı oldukça etkileyen hava koşulları sebebiyle okullar sık sık tatil edilmektedir. Yaz mevsiminde ortalama olarak 25 derece olan Kiğı ilçesinde, en yüksek sıcaklığın yaşandığı aylar ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır. 

Kiğı Kiralık Daire Arayanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Ev kiralarken ilk olarak dikkat edilmesi gerekenlerden biri de ihtiyaçlarınızın belirlenmesi ve en uygun evi ona göre tercih etmektir. Kiğı ilçesinde kiralık daire arayışı diğer ilçelere göre daha az nüfusa sahip olduğundan fazla alternatiflere sahip olmayabilir. Bölgede yaşayan halkın genellikle ev sahibi olduğu ve hayvancılıkla uğraştığı düşünüldüğünde en fazla tercih edilen sahibinden Bingöl Kiğı’da kiralık bahçeli ev ilanları olacaktır. Siz kendi kriterlerinize en uygun ev ilanlarını bulabilmek için Emlakjet’in güvenilir emlakçılarından danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Kiğı Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.