/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Solhancancel

Bingöl Solhan Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Solhan Kiralık Daire Arayışında Bulunan Kişiler için İlçe Rehberi

Solhan kiralık daire araştırması içerisinde bulunan kişiler için, konut arayan her kişinin bilmesinde yarar olacak önemli noktalar içeren bir yazı hazırladık. Bu yazıda eklediğimiz bölgenin coğrafi özellikleri, popülasyon karakteristikleri ve ekonomik durumu gibi ilçedeki yaşam tarzını oldukça etkileyen faktörler hakkında bilgi aldıktan sonra, konut arayışınızda daha emin adımlarla ilerleyebileceksiniz.

Öncelikle Solhan ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi'ne bağlı olan Bingöl ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Bölgenin toplam yüz ölçümü 1.114 km2'dir ve denizden yüksekliği de 1.395 metre olarak ölçülmüştür. Bingöl il merkezine uzaklığı 60 kilometredir. Solhan ilçesi, İstanbul-İran transit yolu üzerindedir. Ülkece meşhur olan Yüzenada bu ilçenin sınırları içindedir. Etrafında bulunan komşu il ve ilçelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin doğu yönünde Muş ili bulunmaktadır.

 • İlçenin batı yönünde Bingöl ili bulunmaktadır.

 • İlçenin kuzey yönünde Karlıova ve Varto ilçeleri bulunmaktadır.

 • İlçenin güney yönünde ise Diyarbakır ili ve Genç ilçesi bulunmaktadır.

Solhan Kiralık Daire Bakan Kişiler için Bölgenin Coğrafi Özellikleri

Bölge arazisi yüksek yaylalar üzerinde bulunur. Engebeli alanlar ve meralar çoğunluğu oluşturmaktadır. Güneydoğu Torosları olarak geçen dağlar Solhan'ın güney sınırları üzerindedir. Bölgede bulunan dağların yükseltisi en az 2000 metredir. Bölgede lav örtüsü de gözlemlenebilir. Her ne kadar sık bir dağlık alan olsa da aralarından en önemli dağ Şerafettin Dağı'dır. Etrafındaki dağlar arasında geniş meralar vardır. İlçe içerisindeki en önemli akarsu Murat Nehri'dir. Sonrasında Masala Deresi gelmektedir.

Solhan Kiralık Daire Bakan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

Bingöl Solhan kiralık ev gibi konut arayan her kişinin bu süreçte bilmesi gereken önemli unsurlardan biri bölgenin nüfus durumudur. Nüfus ve o nüfusun özellikleri, ilçede yaşanan hayat tarzına dair büyük ipuçları verir. 2018 yılında yapılmış olan araştırmalara göre Solhan ilçesinde toplamda 33.618 kişi yaşamaktadır. Bölgenin yarısından fazlasını genç nüfus oluşturmaktadır. İlçede en çok lise ve ilkokul mezunu kişiler yaşamaktadır.

Şu anda ilçeye bağlı olan yedi tane mahalle ve 27 tane köy bulunmaktadır. Bingöl Solhan kiralık konut arayanların arasından tercih edebileceği mahalleler, en popülerden en aza olmak üzere aşağıdaki listede sıralanmıştır:

 • Yeni Mahalle,

 • Yeşilova Mahallesi,

 • Halime Pınar Mahallesi,

 • Boğlan Mahallesi,

 • Karşıyaka Mahallesi,

 • Kültür Mahallesi,

 • Merkez Mahallesi.

İlçede yaşayan bu kişiler, geçimlerini çoğunlukla hayvancılık sektöründen elde ederler. Ancak ceviz, elma, buğday, arpa, soğan ve dut gibi ürünler az da olsa yetiştirilmektedir. Son yıllarda yeni kurulan organize sanayi kuruluşları ile birlikte büyük çaplı olmayan su parke gibi fabrikaların açılışı ile ekonomi daha da hareketlenecektir.

Solhan Kiralık Daire Arayanlara Bölgenin Kısa Bir Tarihçesi

Önceden Boglon olarak geçen ilçe adı, 1932 senesinde Solhan olarak değiştirilmiştir. Bölgenin tarihi Hititlere kadar uzanmaktadır. Hurriler Fırat Nehri kıyısına kurulmuşlardır ve böylelikle yerleşim başlamıştır. Hititlerden sonra Urartular, Medler, Seleukoslar ve Romalılar yaşamıştır. Malazgirt Savaşı ile birlikte Selçuklular bölgeye girmiştir. Otlukbeli Savaşı ile 1473 senesinde Osmanlılar hakimiyetine geçmiştir. I. Dünya Savaşı'nda Ruslar işgal etse de kurtulduktan sonra 1929 yılında Muş iline bağlanmıştır. 1936 yılında da ilçe statüsü alıp Bingöl'e bağlanmıştır.

Eğer siz de Bingöl Solhan Yeni Mahalle kiralık ev arıyorsanız bölgede bulunan emlakçılara ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarına uğramayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Ev almak için doğru zaman; konut fiya...

Ev almak için doğru zaman; konut fiya...

29 Kasım 2021

Türkiye’deki yabancı yatırımının yüzd...

Türkiye’deki yabancı yatırımının yüzd...

25 Kasım 2021

İnşaat Sektörü Güven Endeksi kasım ay...

İnşaat Sektörü Güven Endeksi kasım ay...

25 Kasım 2021

Yükselen Fiyatlara Rağmen Gayrimenkul...

Yükselen Fiyatlara Rağmen Gayrimenkul...

22 Kasım 2021

Elon Musk sahip olduğu son evi sattı!

Elon Musk sahip olduğu son evi sattı!

19 Kasım 2021

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.