/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Yayladerecancel
Bingölcancel

Bingöl Yayladere Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Yayladere Kiralık Daire Düşünenlere İlçe Rehberi

Yayladere kiralık daire bakanlar için ilçeyi daha yakından tanımalarını sağlayacak bir yazı hazırladık. Bu yazının ilk kısmında ilçenin coğrafi özelliklerine, ikinci kısmında ekonomisine ve üçüncü kısmında demografik durumuna değineceğiz. Yazının sonunda, hayalini kurduğunuz eve daha yakın olacaksınız. Yayladere, Bingöl kentine bağlı bir ilçedir ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde yer almaktadır. Dağlık ve engebeli bir arazi üzerine kurulmuş olan semt, şehrin nüfus bakımından en sakin ilçesidir ve kent nüfusunun yalnızca %0.76’sı burada yaşamaktadır. Bölgede bilinen ilk yerleşimin bundan tam üç bin yıl önce gerçekleştiği bilinmektedir. Yayladere’nin bilinen ilk ismi Holhol’dur. Semt, 1959 yılına kadar da bu isimle anılmıştır. Bu tarihten itibaren Yayladere ismini almış ve 1987 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Yayladere Kiralık Daire Bakanlara İlçenin Coğrafi Durumu

Yazının bu bölümünde Yayladere kiralık konut tercih etmeyi düşünenler için semtin coğrafi özelliklerinden ve iklim yapısından bahsedeceğiz. Yayladere ilçesi, 438 kilometrekarelik bir arazi üzerine konumlanmıştır. Şehrin hem nüfus hem de yüzölçümü bakımından en küçük ilçesi olan semtin rakımı, daha açık ve net bir ifade ile denizden yüksekliği 1600 metre ve civarındadır. Bölgenin en yüksek noktası ise Sülbüs Dağı’nın kuzeybatısında yer alan zirvesidir ve 2884 metrelik yüksekliğe sahiptir. Dağın zirvesinde bir kale yer almaktadır. İlçenin bir diğer önemli noktası Taru Dağı’dır. İlçede sert karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu nedenle de kışlar soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. En soğuk ay olan Ocak’ta sıcaklıklar – 20 dereceye kadar düşmektedir. Akarsu rejiminin düzensiz olduğu semtte, çaylar ve dereler yazın kurumakta, ilkbahar aylarında ise debisini arttırmaktadır.

Yayladere Kiralık Daire Seçeceklere Semtin Ekonomisi

Yayladere kiralık ev tercih edecekler için, semtin ekonomisinden ve istihdam potansiyelinden bahsedeceğiz. Yayladere ilçenin ekonomisi, tarım ve hayvancılığa dayalıdır. İlçedeki arazilerin büyük bir bölümü tarıma elverişsizdir. Bu nedenle de bölgede modern tarım yöntemleri kullanılamamaktadır. Semtte, elma, arpa, buğday, ceviz, kavun ve karpuz yetiştirilmektedir. Sınırlı bir alanda sebzecilik de yapılmaktadır. Tüm bunlara ek olarak ilçede sığır, keçi ve koyun yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Yerel halkın önemli bir bölümü, peynir üretiminden geçimlerini sağlamaktadır. İlçede ticaret ve sanayi faaliyetleri çok gelişmemiştir. Bu durum istihdam olanaklarını kısıtlı hale getirmiştir. Semt nüfusunun sürekli olarak düşmesinin nedenlerinden biri de budur. Ancak kamu kaynaklarının ilçeye yöneltilmesi ile bu konuda değişim sağlanması planlanmaktadır.

Yayladere Kiralık Daire Arayanlara Mahalle Bilgisi

01 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan TÜİK Raporu’na göre ilçede yaşamını sürdürenlerin sayısı 2.139’a ulaşmıştır. . Semt nüfusunun 1336’sı erkek, geriye kalan 803’ü ise kadındır. Daha açık bir ifade ile semt nüfusunun %62’si erkek, %38’i ise kadındır. Nüfus cinsiyete dengeli dağılmamıştır. Yayladere, Bingöl kent nüfusunun yaklaşık %0.76’sına ev sahipliği yapmaktadır. Kentin sekiz ilçesinden en az nüfusa sahip olan yerleşim birimidir. Popülasyon 2016 yılından sonra artış göstermiştir ve semt nüfusunun artış hızı %10.9’dur. Bingöl Yayladere kiralık ev arayışı içerisinde olanlar, semtin merkezi dahil olmak üzere, alt mahallesi, yirmi altı köyü ve seksen mezrasında araştırmalarını yapabilirler:

  • Merkez Mahallesi

  • Yolgüden Mahallesi

  • Conag Mahallesi

  • Hasköy Mahallesi

  • Akçadamlar Mahallesi

  • Haktanır Mahallesi

Eğer Yayladere kiralık daire arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek ve hayallerinizdeki eve ulaşmak isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Yayladere kiralık konut ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti:  Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.