/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Mengencancel

Bolu Mengen Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Mengen Kiralık Daire Düşünenlere İlçe Hakkında Yol Gösterecek Bilgiler 

Mengen kiralık daire tercih etmeyi planlayanlar  için ilçeyi daha yakından tanımalarını sağlayacak bir yazı hazırladık. Bu yazının ilk kısmında ilçenin coğrafi özelliklerine, ikinci kısmında tarihine ve üçüncü kısmında demografik durumuna değineceğiz. Mengen, Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadeniz Bölgesi’nin batı bölümünde yer alan Bolu kentine bağlı bir ilçedir. Mesire ve eğlence alanlarının bolluğu ile meşhur olan semt, ormanlık bir arazi üzerine kurulmuştur. Bölgenin en önemli özelliği ise ilçede yapılan yemekler ve semtin yetiştirdiği ünlü aşçılardır. Her yıl düzenlenen “Mengen Aşçılar ve Turizm Festivali”ne hem yerli hem de yabancı turistler ilgi göstermektedir. Tüm bunlara ek olarak semtte,  her yaz yayla şenlikleri organize edilmektedir.  Dik ve engebesi yüksek bir arazi üzerinde yer alan semtte hem doğal hem de yapay birçok gölet bulunmaktadır. Soğucak, Akçakoca, Sırıklı, Ağalar en ünlü göletlerdir. 

Mengen Kiralık Daire Tercih Edeceklere İlçenin Tarihi 

Bir bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak,  o ilçeye kendinizi daha yakın hissetmenizi sağlayacaktır. Mengen kiralık konut bakanların da konu hakkında bilgi sahibi olması önemli olacaktır. Tam bir kavşak noktasında yer alan ilçe, Ankara’ya, İstanbul’a ve Bolu şehir merkezine yakınlığı sebebiyle yüzyıllardır önemli bir yerleşim birimi olmuştur. Semtte yapılan arkeolojik kazılar ilçedeki ilk yerleşimin Hittiler tarafından yapıldığını ortaya koymaktadır. Friglerin, Perslerin, Romalıların ve Bizanslıların hakimiyeti altına giren ilçe, 1071 yılından sonra Türk akınlarına sahne olmuştur. Orhan Bey döneminde ise o dönemin bir uç beyliği olan Osmanlı Devleti’nin sınırlarına katılmıştır. Semt, sahip olduğu ormanlık arazi ve buna bağlı oalrak gelişen kerestecilik faaliyetleri nedeniyle İstanbul’un fethinde önemli bir rol oynamıştır. 

Mengen Kiralık Daire Arayanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri

Mengen kiralık  ev tercih etmeyi düşünenler için hazırladığımız bu yazının ikinci bölümünde, semtin coğrafi özelliklerinden bahsedeceğiz. Bolu’nun dokuz ilçesinden biri olan Mengen, 898 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine konumlanmış vaziyettedir. İlçenin rakımı, bir başka deyişle denizden yüksekliği 610 metredir. Arazi yapısı, dik meyilli, sık ormanlarla kağlı ve dağlıktır. Bu durum semtteki ormancılık faaliyetlerinin gelişmesini ve yerel halkın bir kısmının geçimini bu şekilde sağlamasına olanak tanımıştır. İlçe, İstanbul’dan 310 kilometre, Ankara’dan 175 kilometre, Bolu il merkezinden ise 56 kilometre uzakta bulunmaktadır. Şehir merkezi ile semt merkezi arasında sürekli olarak otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bölgede karasal iklim ve Karadeniz iklimi birlikte hissedilmektedir. Bu nedenle yağış boldur. Ancak kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. 

Mengen Kiralık Daire Bakanlara İlçenin Demografik Durumu

01 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan TÜİK Raporuna göre, Mengen ilçesinde hayatını sürdürenlerin sayısı 14.355’dir. Bu kişilerin 7228’i erkek, geriye kalan 7127’si ise kadındır. İlçenin nüfusu bazı dönemlerde artmakta bazı dönemlerde ise azalmaktadır. 2015 yılından itibaren artış eğilimi göstermektedir. Bugün bölge popülasyonun artış hızı %2.90’dır. İlçe, iki belde, elli altı köy ve sekiz mahalleden oluşmuştur. Bolu Mengen kiralık konut tercih etmeyi planlayanlar aşağıda ismi verilen mahallelerden birini tercih edebilirler. Mahalleler, gelişmişliklerine göre aşağıdaki gibi  sıralanmıştır:

  • Türkbeyli Mahallesi  ( 2540 kişilik nüfusu ile ilçenin en gelişmiş yerleşim birimidir) 
  • Tabaklar Yazıyaka Mahallesi
  • Kara Pınar Mahallesi
  • Beşler Mahallesi
  • Hürriyet Mahallesi
  • Atatürk Mahallesi
  • Çakırlar Mahallesi
  • Adasal Mahallesi

Eğer Mengen kiralık daire kararınızdan eminseniz ve hayallerinizdeki eve hemen kavuşmak için bir adım atmaya hazırsanız, ilçede yer alan emlakçılar ile görüşebillir veya sahibinden Mengen kiralık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

8 Eylül 2020

Mengen Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.