/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Orhangazicancel

Bursa Orhangazi Kiralık Daire

araması için 25 ilan bulundu

Orhangazi Kiralık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Orhangazi kiralık daire arayanlar için hazırladığımız bu ilçe rehberinde, konut arayan her kişinin seçilen bölge hakkında bilmesi gereken önemli noktaları toplamaya çalıştık. Orhangazi kiralık daire arayan kişiler için bu sebeple bu yazıda ilçenin ekonomik durumu, nüfus özellikleri ve coğrafi karakteristikleri hakkında ilçeyi tanımlayacak bilgileri topladık. 

Öncelikle Orhangazi ilçesi, Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Bursa iline bağlıdır. Daha spesifik bir konum vermek gerekirse, ilçe Marmara Denizi'nin güney tarafında ve İznik Gölü'nün de batı tarafında bulunmaktadır. 

Orhangazi Kiralık Daire Arayanlar için Bölgenin Coğrafi Karakteristikleri ve İklimi

Bölge halkı İznik Gölü'nün kıyısında bulunan oldukça verimli bir ova üstüne yerleşmiştir. İlçenin denizden yüksekliği 125 metre olarak ölçülmüştür. İstanbul-Bursa yolu üzerinde prestijli bir noktada bulunmaktadır. İlçenin etrafında bulunan komşu ilçeler aşağıdaki listede sıralanmıştır:

 • İlçenin kuzey yönünde Yalova ili ve Karamürsel ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı yönünde Gemlik ilçesi bulunmaktadır. 
 • İlçenin güney yönünde Yenişehir ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin doğu yönünde İznik ilçesi bulunmaktadır.

Samanlı Dağları, ilçenin kuzeyinde bulunmaktadır. Katırlı Dağları ise ilçenin güney tarafında kalıp çevrili ve çanak biçimindedir. İlçenin eski ismi Pazarköy olarak geçmektedir. Orhangazi kiralık ev arayışında olanlar için Bursa il merkezine 45 kilometre uzaklıkta olup bu uzaklık yaklaşık 40 dakika mesafede bulunmaktadır. Bursa ili bir büyükşehir statüsüne sahip olduktan sonra, Orhangazi ilçesi de şehrin merkez ilçelerinden biri olarak sayılmaya başlamıştır. 

İlçeye hakim olan iklim özelliklerine gelirsek ilçe genelinde yaz ayları ılıman geçerken kış mevsimleri serin olmaktadır. 

Orhangazi Kiralık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçenin Kısa Bir Tarihçesi

Orhangazi ilçesi, II. Osmanlı padişahı olan Orhan Bey tarafından 1362 senesinde kurulmuştur. Adına bir cami ve bir de hamam yaptıran Orhan Bey, etrafta yaşayan Türk aşiretlerini bölgeye yerleştirmiştir. O sıralarda adı Pazarköy olarak geçen ilçe, İznik'e bağlı durumdaydı. Ancak 1879 senesinde Pazarköy bölgesi artık bir bucak merkezi konumuna gelmiştir. 1893 senesinde ise ilçe merkezi statüsüne gelip Bursa'ya bağlanmıştır. Orhangazi adını ise 1913 senesinde almıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında, ilçe Yunanların işgaline uğramıştır. 1922 senesinde, iki yıl süren bir işgalden sonra bölge yine Türkiye topraklarına ait olmuştur. 

Orhangazi Kiralık Daire Araştıran Kişiler için Bölgenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Orhangazi ilçesinde toplam 78.447 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %49,85'i kadındır ve geriye kalan %50,15'i erkek nüfus tarafından oluşturulmaktadır. Son on seneden fazla bir süredir, ilçe nüfusunda düzenli ve yavaş bir düşüş gözlemlenmektedir. Güncel nüfus artışı ise %0,51 olarak tespit edilmiştir. Nüfusun yarısından biraz fazlasını orta yaşlı insanların oluşturduğu nüfus oluşturmaktadır. İlçede yaşayanların eğitim düzeyine bakacak olursak ilçe genelinde en sık ilkokul mezunlarına rastlanır. İkinci sırada ilköğretim mezunları gelirken üçüncü sırada da lisans mezunları gelmektedir. İlçede oturanların her ne kadar büyük bir çoğunluğu Bursalı da olsa diğer şehirlerden gelip burada yaşamayı tercih eden kişiler de bulunmaktadır. Bu şehirlerin başında Trabzon, Erzurum, Bayburt, Artvin, Muş, Ardahan ve Ordu illeri gelmektedir. 

İlçeye bağlı olan toplam 31 mahalle bulunmaktadır. Orhangazi kiralık ev arayan okuyucularımız için bu mahallerden en popüler olanları aşağıdaki listede sıraladık:

 • Arapzade Mahallesi,
 • Hürriyet Mahallesi,
 • Muradiye Mahallesi,
 • Camikebir Mahallesi,
 • Tekke Mahallesi,
 • Çakırlı Mahallesi,
 • Yeniköy Mahallesi,
 • Fatih Mahallesi,
 • Sölöz Mahallesi,
 • Gedelek Mahallesi,
 • Keramet Mahallesi.

Orhangazi Fatih Mahallesi kiralık ev arayışlarınız sürecinde bölgedeki emlakçılara veya sitedeki listeleme sayfalarına uğrayabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Orhangazi Kiralık Daire
Bursa Orhangazi Kiralık Daire ilanları ve fiyatları Emlakjet'te! Diğer ilan seçeneklerini incelemek isterseniz aşağıdaki linkleri gezebilirsiniz.
 • Bursa Osmangazi Demirtaş Cumhuriyet Mahallesi Kiralık Daire
 • Bursa Osmangazi Yunuseli Mahallesi Kiralık Daire
 • Bursa Osmangazi Kiralık Ev
 • Bursa Yıldırım Eğitim Mahallesi Kiralık Ev
 • Bursa Yıldırım Erikli Mahallesi Kiralık Ev
 • Emlakjet
  EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

  Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

  Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

  Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
  Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.