/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Sungurlucancel

Çorum Sungurlu Kiralık Daire

araması için 1 ilan bulundu

Sungurlu Kiralık Daire Arayanlar İçin İlçe Tanıtım Rehberi

Bizler Emlakjet.com ailesi olarak yıllardır Türkiye’nin birçok farklı illerinde yaşamak isteyen insanların hayal güçlerine; en hızlı, en uygun ve en güvenilir bir şekilde ışık tutarak sizleri aradığınız en doğru eve ulaştırmayı hedefliyoruz.  Özel rehberlerimiz eşliğinde hazırladığımız bu ilçe tanıtım rehberinde; Emlakjet, bu defa Sungurlu kiralık daire arayanlarının dili olacak. İlçe hakkında merak ettiğiniz bütün genel bilgilerin, en doğru ve en güncel bir şekilde aktarıldığı bu tanıtım rehberine buyurun birlikte göz atalım.

İlk yerleşimlerini M.Ö 5000 yılları Kalkotik Çağ döneminde alan Sungurlu; Asurlular, Hititler, Frigler, Kimmerler, Moğollar, İskender, Galatlar, Romalılar ve Bizanslıları topraklarında uzun yıllar boyunca misafir etmiştir. Anadolu kapısının Malazgirt Meydan Muharebesi (1071) ile Türklere açılmasından sonra da ilçemiz, Danişment Ahmet Gazi tarafından Bizanslıların elinden alınarak Türklerin idaresine ve egemenliğine kavuşmuştur. Adını Sunguroğlu Mehmet Bey’den aldığı rivayet edilen ilçemiz, Osmanlı döneminde Sivas eyaletine bağlı yaşamını sürdürse de 1924 yılından sonra Çorum’a bağlı olarak kayıtlara geçmiştir. Sungurlu, 6 belde, 101 köy ve 6 mezradan oluşup 2019 yılı TUİK son nüfus bilgilerine göre de 49.082 nüfusla, Çorum’un %9,15’ini kapsayarak merkezden sonra en kalabalık ilçesi olarak kayıtlara geçmiştir. 

Sungurlu Kiralık Daire Arayanlar İçin İlçe Kültür Rehberi 

Biz şimdi biraz da Sungurlu’da yaşamayı ve oturmayı düşünenlerimiz için yazmayı dört gözle beklediğimiz bizi kendisine hayran bırakan tarihinden ve miraslarından bahsetmek istiyoruz. İlçemiz, Çorum il merkezine 72 km uzaklıkta şehrin en kalabalık ilçelerinden biri olup Alacahöyük ve Hattuşaş bölgelerine geçiş noktasında kesinlikle uğramanızı düşündüğümüz bir yerdir.

Uzun yıllar boyunca farklı medeniyetleri topraklarında yaşatmış olan Sungurlu, topraklarında ilk Hatti uygarlığını misafir etmiştir. M.Ö. 1800 ile 1200 yılları arasında Anadolu’da yaşayan yerli kavimlerden Hattiler, kaldıkları süre boyunca bu bölgeyi önemli bir yerleşim merkezi haline getirmişlerdir. Daha sonra bölgeye hâkim olan Hititler ise Hattuşaş’ı yani Boğazköy’ü başkent yapmışlardır. Asurlu tüccarların yapmış olduğu “Karum” denilen iş merkezinin burada kurulması, Karadeniz, Akdeniz ve Ege Havzasının Kuzeydoğu Anadolu ile İran Yaylasına bağlanan ve tarihte “Kral Yolu” olarak bilinen ünlü ticaret yolunun da buradan geçmesi Sungurlu’nun tarihi önemini, iyice arttırmıştır. 

İlçenin ekonomisi; tarım, hayvancılık ve ticarete dayandığı kadar Ankara-Samsun karayolu üzerinde bulunup Çorum’un diğer bir ilçesi olan Boğazkale ile yol bağlantısında olması da; konaklama ve dinlenme tesisleriyle birlikte turizm alanında ilçe ekonomisine çok büyük katkı sağlamaktadır.

Sungurlu, 2002 yılında merkezi Çorum’da bulunan Hitit Üniversitesine ait kendi adını verdiği Sungurlu Meslek Yüksek Okulunu, topraklarına taşıyarak ilçenin eğitim seviyesini yükseltmiş ve kendi nüfusuna ek olarak öğrenci nüfusunu da yaşamına katmıştır. Biraz da o merak ettiğiniz tarihi miraslarından bahsedecek olursak eğer;

 • Sungurlu Ulu Cami; ilçenin merkezinde Sungurlu Mahallesinde bulunmaktadır. Bu tarihi yapı Selçuklu Beylerinden olan Sungurlu Mehmet Bey tarafından 1762 yılında inşa edilmiştir.
 • Sungurlu Taş Köprü; Diğ Çay’ı üzerine inşa edilen bu köprü ilçenin ana sembolüdür. Her gün yüzlerce yaya ve taşıtın kullandığı bu köprü M.Ö. Hititler tarafından inşa edilmiştir.
 • Sungurlu Saat Kulesi; ilçenin diğer bir sembolü olan bu saat kulesi de, 1891 yılında Yozgatlı Şakir Usta tarafından inşa edilmiştir. 

İlçede yaşamayı düşünüp Sungurlu kiralık konut düşünenlerimiz için ben biraz da Sungurlu’ya komşu olan ilçelerimizden bahsetmek istiyorum;

 • Çorum’un Boğazkale ilçesine; 31 km,
 • Çorum’un Alaca ilçesine; 57 km yakınlıktadır.

Sungurlu Kiralık Daire Arayanlar İçin İlçe Fiyat Bilgisi

Sungurlu’da yaşamayı düşünenlerimizi fiyat konusunda detaylandıracak olursak eğer;

 Ortalama alanı; 130 m2 ‘ye düşen ve birim fiyatı m2 başına 4 TL olan daireleri ortalama 556 TL’ye kiralayabilirsiniz. Tabi fiyatlar dairelerin bulunduğu çevreye, binanın yaşına, otobüs duraklarına veya çarşıya yakınlığına göre değişkenlik gösterebiliyor. Çorum’un en büyük ilçesi olan Sungurlu’ya ait daha detaylı fiyat bilgisi için Emlakjet.com listeleme sayfamızdan Sungurlu kiralık ev 2+1 ilanlarımıza da göz atmanızda fayda var.

Sungurlu Kiralık Daire Arayanlar İçin İlçe Mahalle Bilgisi

Sungurlu ilçesine ait kiralık daire tutabileceğiniz ilçe merkezine en yakın toplam 16 mahalle vardır. Bunlardan en fazla nüfusa sahip olanları sayacak olursak eğer bunlar sırasıyla;

 • Fatih Mahallesi,
 • Bahçelievler Mahallesi,
 • Sunguroğlu Mahallesi,
 • Hacettepe Mahallesi,
 • Akçay Mahallesi,
 • Şekerpınar Mahallesi,
 • Akçakent Mahallesi,
 • Örnekevler Mahallesi’dir.

Sungurlu’nun en güvenilir ve en rahat evine kolaylıkla ulaşabilmeniz için bölgenin en güvenilir emlakçılarını veya ev sahiplerini Emlakjet.com listeleme sayfamızdan Sungurlu kiralık daire Fatih Mahallesi yazarak görüntüleyebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Kanal İstanbul’da Mevzuat Tamamlandı

Kanal İstanbul’da Mevzuat Tamamlandı

13 Ağustos 2020

Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

12 Ağustos 2020

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

11 Ağustos 2020

Konutta Kredili Satışlar Arttı

Konutta Kredili Satışlar Arttı

10 Ağustos 2020

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

7 Ağustos 2020

Sungurlu Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.